SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Slohové práce Úvahy

Úvaha patrí k veľmi náročným útvarom. Autor sa zamýšľa na základe získaných poznatkov nad témou, rozoberá ho z viacerých uhlov, aby došiel ku všeobecne platnému záveru. So slohovým útvarom výklad má spoločnú prácu s faktmi, hľadanie vzťahov medzi nimi, dôsledky z nich plynúce. V úvahe musí autor o faktoch premýšľať, hodnotiť ich a zaujať stanovisko. Nesnaží sa poučovať alebo vzdelávať, predkladá len svoj názor, ktorý má viesť k zamysleniu. Odrážajú sa tu subjektívne postoje a názory autora. Východiskom kompozície sú vlastné skúsenosti a všeobecné poznatky, autor o nich premýšľa, analyzuje ich a vynáša všeobecne platné závery. V úvahe se často používajú výrazy širokého významu, vo vetnej stavbe prevažujú čiastočné i rečnícke otázky, hodnotenie je vyjadrované predovšetkým prídavnými a podstatnými menami a tiež príslovkami.

­­­­

Sekcia Úvahy obsahuje už celkom 53 prác.
Malé číslo v zátvorke, uvedené vedľa názvu slohovej práce, znázorňuje aktuálny priemernú známku prijatú od návštevníkov servera Slovenský-jazyk.sk (hodnotené ako v škole). Slohové práce, pri ktorých nie je známka uvedená, neboli doteraz ešte ohodnotené dostatočným počtom ľudí.
10 najobľúbenejších prác zo sekcie Úvahy nájdete na konci tejto stránky.
Zoznam prác bol naposledy aktualizovaný dňa 24.06.2024 v 01:45.


­­­­

Top 10 práce - Úvahy

Zdieľať na Twitteru Zdieľať na Facebooku­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 804
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 4
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.