SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.21
Hodnotené: 14x Prosím, ohodnoť prácu

Čím chcem vlastne byť a prečo?

Každý z nás přemýšľa už od detstva, čím by chcel byť. Každý z nás má určitý sen a predstavu o vysnívanom povolaní.

Ja som si napríklad v detstve vysnívala krásny doktorský sen. Áno, byť doktorkou v bielom anjelskom plášti bola moja výzva. Ale postupom času som typicky zistila, že toto povolanie nie je také ľahké a bezstarostné, ako som si ho predstavovala, keď som bola dieťa. Nielen vyštudovanie náročnej vysokej školy, ale už pohľad na krv mi robí problém. Nie ešte niekoho operovať a mať v rukách jeho život. Hovorí sa tomu riziko povolania.

S dospievaním prichádzajú rôzne možnosti. Z každej strany sa nam naskytá množstvo zaujímavých zamestnaní a remesiel. Názory sa nám každú chvíľu menia, takže sa cítime bezradne. Stači sa ale len zamyslieť, a aj človek, ktorý si nevie rady, čím chce byť, si môže vybrať. Ja som si prešla touto "érou", teda vlastne ešte stále v nej som.
Už som tvrdila, že som pevne rozhodnutá pre archeologičku, keď som si to odrazu rozmyslela a videla som sa ako právnik, antropológ, herečka, sekretárka či speváčka.

Prešlo veľa času a rokov, než mi v hlave utkvel dobrý a snáď posledný nápad.
Chcela by som byť umelcom. Znie to pre niekoho dosť hlúpo a naivne, ale pre mńa je to zaujímavé.
Život umelca. Tieto dve slová sú pre mňa veľmi lákavé. A prečo som sa tak rozhodla?
Baví ma kreslenie, fotografovanie a množstvo iných vecí týkajúcich sa tohto odboru. Bola by škoda nechať to bez povšimnutia. Mňa to totiž nielen baví, ja tým aj žijem. A tak chcem tomu venovať svoj čas. Vyštudovať umeleckú priemyslovku a potom ísť ďalej. Možno ani toto zamestnanie nie je také nenáročné. Ale nechcem byť tým, čím nechcem.

Blíži sa čas, keď sa musíme rozhodnúť, čomu chceme venovať svoju budúcnosť. Ale podľa môjho názoru je to na takých pubertiakov, ako sme my, príliš skoro. Ako môže nevyspelý človek rozhodnúť o svojej budúcnosti, keď to ešte nemá urovnané v hlave? Najviac sa bojím asi toho, že ma to nebude baviť. Môj názor vždy bude obsahovať nejaké to "ale". Snáď sa moja odpoveď na otázku typu "A čím že to chceš byť?" ustáli. O pár rokov sa možno môj úsudok zmení, ale to už bude neskoro.

Prajem vám všetkým, aby ste sa správne rozhodli a aby ste sa nepoháhľali a nerobili neuvážené rozhodnutia, ktoré by ste mohli aj ľutovať.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: DeMi, 30.10.2020

­­­­

Slohová práca Čím chcem vlastne byť a prečo? v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Čím chcem vlastne byť a prečo?
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 525 947
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)