SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.71
Hodnotené: 7x Prosím, ohodnoť prácu

Úvaha o smrti

Čo je to vlastne smrť?
Z lekárskeho hľadiska smrť nastáva, akonáhle srdce ustáva vo svojej činnosti a mozog stráca možnosť byť okysličovaný. Z právneho hľadiska nastáva, ak mozog už nie je schopný reagovať.

Väčšina ľudí umiera po vážnom zranení, ťažkej chorobe či - ak majú šťastie - po dlhom živote. Neviem, kde presne, ale niekde v Biblii je povedané toto: Prach si a na prach sa obrátiš...

Smrť... Každého tá predstava, že umrie, desí. Viem, že nie som sám a že si ešte niekto určite uvedomuje, že nie smrť, ale umieranie je to hrozné. Smrť je ako bodka za vetou života.
Sú ľudia, ktorí si smrť neželajú. To zrejme z toho dôvodu, že majú strach, že niečo nedokončia - napríklad že nestihnú dať svojim najbližším posledné zbohom...

Smrť. Slovo všetkým známe. Narodením všetko začína a smrťou zas končí. To je jednoducho normálny kolobeh života.
Niekto sa ma pýtal: "Bojíš sa smrti?"
Odpovedám: "NIE!"
On na to: "Ako to, že sa nebojíš smrti...?"
Odpovedám: "Neviem, prečo by som sa mal báť smrti... Veď je nevyhnutná. Mám sa báť toho jediného, ​​čím si môžem byť istý...?"
On: "A čoho sa vlastne bojíš?"
Odpovedám: "Iba života, ktorý nie je život. Bojím sa toho, že až sa raz prebudím a už nebudem na tomto svete, že si uvedomím, ako som život nikdy nedokázal žiť... iba prežívať."

Život je niečo, čo žijeme len raz, niečo, čo vzniklo a nikto poriadne nevie ako. Možno, že jeho korene siahajú až za hranicu ľudského rozumu. Možno je tu tých pár vyvolených, ktorí o tom vedia viac. Ak sa budete snažiť pochopiť vznik a podstatu života, mohli by ste tým stráviť celý život a viac toho už nebude...

Smrť je koncom. Koncom ľudskej púti po tomto svete.
Ale čo keď smrť nie je koniec?

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: FEC4, 10.06.2021

­­­­

Slohová práca Úvaha o smrti v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Úvaha o smrti
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 423
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­