SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.40
Hodnotené: 5x Prosím, ohodnoť prácu

Úvaha o láske

Tvrdí sa, že milujeme, aby sme boli milovaní - ja tvrdím, že milujeme, aby sme dokázali žiť. Milovať znamená myslieť na niekoho iného než sám na seba. Ten, kto nás miluje, má nad nami väčšiu moc než my samotní.

Zamilovaní ľudia, to je vlastne jedna nádherná a čistá duša, ktorá sa spojila v dvoch bytostiach. Navzájom sa dopĺňajú, navzájom cítia, cítia rovnakú radosť, spoločné emócie, cítia všetko nádherné, čo predtým nepoznali, majú pocit, že lietajú, pretože nepoznajú strach, len obavu z konca, spoliehajú sa jeden na druhého a nie sami na seba. Láska znamená veriť jeden v druhého!

Hovorí sa, že z priateľstva môže vzniknúť láska, ale z lásky nevznikne veľké priateľstvo. Ja si to nemyslím, pretože o dobrého priateľa nechceme prísť, ale chceme na tom byť ešte lepšie. Oproti tomu, ak máme veľkú lásku a nechceme ju stratiť, modlíme sa, aby sme dopadli aspoň ako dobrí priatelia, aby sme zostali stále spolu. Či to vyjde, to záleží na sile a na vôľu, ktorú do toho vložíme a na emóciách, ktoré v nás zostali.

Pravda je taká, že čím väčšiu moc máme, tým viac sa bojíme, že ju stratíme. V láske je to rovnaké - čím viac milujeme, tým väčší strach máme z konca alebo narazenia a tvrdého pádu. Ale nemôžeme žiť len pre to dobré, pretože bez trochy toho zlého nespoznáme to, čo je pre nás najkrajšie.

Ale aj napriek tomu je lepšie nešťastne milovať, než lásku neprežiť. Ten, kto v lásku neverí, nie je hoden ju spoznať v plnej sile, pretože nie je dosť silný na to prijať následky. Ten, kto je múdry, miluje a nerieši, čo sa môže stať. Tie najhlúpejšie veci robí človek opitý alebo zamilovaný, preto milovať znamená prestať myslieť na ostatné veci. Zamilovaný človek žije z okamihov, budúcnosť alebo minulosť ho nezaujíma, vidí len toho druhého v nádhernom svete v správny čas, kedy by pre neho urobil absolútne čokoľvek. Láska je najväčší zo všetkých citov, pretože útočí na srdce, mozog a všetky naše zmysly. Pravá láska sa pozná tak, že nepozná koniec, alebo si ho veľmi kruto nájde. Preto si niektorí ľudia lásku nepripustia k telu, pretože sa boja, že by mohli znovu naraziť. Niektorí ľudia sa nezamilujú, alebo v to neveria, pretože sa boja, že narazia a že sa už nezdvihnú. Skutočnosť je taká, že si len nechcú pripustiť niekoho k telu, pretože sa boja, že im ublíži. Pravdou pritom je, že ublížiť si môžu len sami tým, že k sebe lásku nepustia; keď za ňu budú bojovať, tak o ňu nikdy neprídu.
Všetko má svoj koniec, aj keď si to neželáme. S každou minútou máme možnosť obrátiť náš život naruby, je len na nás, ako to využijeme.

"Láska je pochodeň, ktorá prežiari život svetlom nádeje. Ten, kto vášnivo miluje, nežije už v sebe samom, ale v milovanej bytosti, čím viac opúšťa vlastnú bytosť a prechádza do toho druhého, tým väčšiu rozkoš a pokoj pociťuje."
(Erasmus)

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Georgo, 10.06.2021

­­­­

Slohová práca Úvaha o láske v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Úvaha o láske
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 435
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­