SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Novomeský Ladislav (*27.12.1904 - †04.09.1976)

­­­­
Portrait novomesky-laco
 • 27. 12. 1904, Budapešť - 4. 9. 1976, Bratislava
 • modernistický básnik, politik, žurnalista, kulturológ, učiteľ, redaktor, publicista
 • spoluzakladateľ DAVu, člen V. ilegálneho ÚV KSS, predseda Matice slovenskej
 • život: Laco Novomeský sa narodil v Budapešti, no v roku 1919 sa jeho rodina presťahovala do Senice a Novomeský pokračoval v štúdiu na učiteľskom ústave v Modre. Tu sa začína aj jeho básnická tvorba. V roku 1921 mu vyšla báseň v časopise Vatra a v roku 1922 v časopise Nový rod. Po maturite v roku 1923 dostal miesto na Základnej škole v Bratislave a zároveň pravidelne publikuje v časopise Mladé Slovensko. Svojou prvou básňou v Proletárskej nedeli v roku 1924 sa stáva členom skupiny DAV. V máji 1925 vstupuje do KS, vzdáva sa učiteľského postu a začína pracovať ako redaktor Pravdy v Ostrave. Neskôr prestúpil do Rudého práva v Prahe. V rokoch 1927 a 1932 vydáva zbierky Nedeľa a Romboid. Spoločensky aj politicky sa významne angažuje, je proti Slovenskému štátu a odtrhnutiu sa od Čechov. V roku 1939 sa sťahuje z Prahy do Bratislavy a stáva sa úradníkom a neskôr aj členom V. ilegálneho ÚV KSS. V roku 1945-1950 stál na čele Povereníctva SNR pre školstvo a osvetu. V roku 1945 bol odsúdený na 10 rokov väzenia. Po sovietskej okupácii sa v roku 1968 opäť stal členom Predsedníctva Ústredného výboru KSS a zároveň aj predsedom Matice slovenskej. V roku 1970 dostal mozgovú mŕtvicu, ktorá ho stiahla zo spoločenského života a v roku 1976 v Bratislave zomiera.
 • DAV (iniciály krstných mien členov - Daniel Okáli, Andrej Sirácky a Vladimír Clementis) - slovenský časopis, vychádzajúci v rokoch 1924-1937. DAV sa zaoberal otázkami umenia, filozofie, literatúry, kritiky, politiky. Davisti sa orientovali na európske avangardné umelecké smery.
 • bol ovplyvnený civilizmom W. Whitmana, českou proletárskou poéziou Wolkra a ruskými básňami Majakovského
 • diela:
  • Nedeľa
  • Romboid
  • Otvorené okná
  • Svätý za dedinou
  • Vila Tereza
  • Do mesta 30 minút
  • Pašovanou ceruzkou
  • Nezbadaný svet
  • Dom, kde žijem
  • Stamodiaľ a iné

  Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

  Zdroj: Natália, 05.06.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Diskusia k životopisu
Ladislav Novomeský
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

 1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
  Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 682 972
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­