SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.75
Hodnotené: 8x Prosím, ohodnoť prácu

Dokonalý život

Každý z nás má určite predstavu o svojom dokonalom živote. Ľudia sú veľmi odlišní, a preto sa predstavy o dokonalom živote môžu veľmi líšiť. Každý z nás sa narodil v iných podmienkach, niekto ako bohatý synček podnikateľa, iný ako chudobný a hladujúci v Afrike.

Ako som už písal, pohľad na dokonalý život každého z nás je iný, a tak sa nám môže zdať, že práve ten či onen človek ho prežíva. Ale prizná si vôbec niekto, že práve ten dokonalý život žije? Dá sa vôbec premôcť chamtivosť, ktorá sa ukrýva v ľuďoch, o ktorých by sme povedali, že dokonalý život prežívajú?

Je zaujímavé, že väčšinou ľudia, ktorí si ľudovo povedané žijú "ako prasce v žite", chcú viac a viac a nikdy si nepriznajú, aké majú šťastie, a naopak ľudia, ktorí sa uspokoja s malou výplatou a prenajatou garsonkou, povedia, že práve oni žijú dokonalý život. Že k svojmu životu nepotrebujú bohatstvo a slávu, ale stačí im iba láska, priateľstvo a predovšetkým zdravie. Toto sú ľudia, ktorí si zaslúžia obdiv, z týchto ľudí by sme si mali brať príklad.

Je na každom z nás, akú životnú cestu si kto zvolí, aj keď to majú niektorí ľudia ľahšie. Dôležité je urobiť si aj z toho mála, čo máme, oveľa viac, robiť si radosť maličkosťami a tešiť sa z toho, že žijeme a môžeme byť s tými, ktorí nás milujú. Pokiaľ toto zvládneme, potom si môžeme spoľahlivo povedať, že práve my prežívame onen dokonalý život.

Viem, že mnoho ľudí, čo číta túto slohovú prácu, zajtra zabudne, že ju niekedy vôbec čítali. Zabudnú na pravý význam slovného spojenia dokonalý život a budú sa zase sťažovať, ako zle sa majú. Ale snáď sa nájdu aj ľudia, ktorí sa zamyslia a začnú si viac vážiť to, čo majú, a budú potom mať naozajstnú radosť zo života.

Viem, že ľudia, ktorí každý deň hladujú a nemajú čo piť, nepovedia, že žijú dokonalý život, avšak dá sa týmto ľuďom nejako pomôcť? Je veľa nadácií a organizácií, ktoré sa snažia, aby aj títo ľudia poznali, čo je dokonalý život. Všetko je však otázka budúcnosti, na ktorú si musíme počkať.

Ja osobne si predstavujem pod pojmom dokonalý život byť obklopený šťastnými ľuďmi, ktorí si vedia urobiť srandu sami zo seba, mať rodinu, menší domček, prácu, ktorá ma baví, a žiť až do sto rokov. Toto síce nemám, ale aj tak môžem hovoriť, že žijem dokonalý život, pretože si vážim to, čo mám, a snažím sa s tým vyžiť. Veď už len to, že sa narodíte, je dokonalosť sama o sebe, nie? Už len to, že môžete žiť, kochať sa krásou našej planéty, pozorovať hviezdy na oblohe a prebúdzať sa za spevu krásnych spevavcov, je dokonalé. Stačí sa zamyslieť nad tým, čo všetko máte a čo ste v živote dokázali a nie sa zameriavať na to, čo by ste mohli mať a čo by ste mohli dokázať. Keby si tak všetci ľudia uvedomili, že vždy môže byť lepšie alebo horšie, ako by bolo na tom svete krásne. Keby sme si povedali, že práve my žijeme dokonalý život a nepozerali na to, že niekto iný sa má lepšie, nezávideli iným a proste si vážili toho, čo máme.

Každý sme jedinečný, a tak z tej trošky, čo máme, musíme urobiť viac a povedať si, že práve ten náš život je DOKONALÝ.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Slohátor, 10.06.2021

­­­­

Slohová práca Dokonalý život v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Dokonalý život
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 852 094
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)