SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.67
Hodnotené: 6x Prosím, ohodnoť prácu

Ako si lepšie porozumieť

Ľudia sa pokúšali porozumieť si už od počiatku vekov, začínali obyčajnou gestikuláciou a podivnými škreky. Rozvíjalo sa to pomaličky, znamenie po znamenie, slovo po slove, až došli k istej forme reči, s ktorej pomocou začali komunikovať. A aby to nebolo také ľahké, vytvorili ich veľa. Aké ťažké je porozumieť si v dnešnej dobe?

Niektorí hovoria, že si rozumie veľmi dobre. Iní tvrdia, že si s niekým nerozumejú vôbec. Tak ako by si mohli porozumieť všetci?
S pokrokom inteligencie človeka si ľudia vymysleli toľko názorov, že je ťažké, aby sa všetky zhodovali, navyše, keď je nás na svete toľko. Rečou sa síce porozprávajú, poprípade sa môžu naučiť jazyk, ktorým sa porozprávajú ešte s ďalšími ľuďmi, ale môžu si aj porozumieť?

Ľudia sa možno chápu, ale uznať názory druhého človeka, keď dokonca môžu vyvracať vaše, je zložité. Zavrieť ich do malej miestnosti a nechať ich tam, kým si nepodajú ruky, tiež nie je prípustná možnosť. Môžeme začať ľahkým rozhovorom a snažiť sa pomocou spoločných názorov prejsť tie, ktoré sú odlišné. Ale na to sme príliš egoistický druh. Neprijmeme názory druhých, keď sa nám priečia a nemáme to nariadené. A nariadiť to tiež nepomôže, lebo bude daný človek tvrdiť, že porozumel, ale stále si bude myslieť svoje. Čo už nie je to porozumenie, ktorého by sme chceli dosiahnuť. Čo teda robiť?

Možnosť porozumenie u ľudí môže podľa môjho názoru byť len čiastočná, a ak vám niekto tvrdí, že s vami súhlasí vo všetkom, je to lož. Niečo také ani nemôže byť možné, veď vecí, o ktorých môžete diskutovať, existuje takmer nekonečno. Dosť často človek nechápe ani sám seba, tak ako ho môže pochopiť niekto iný, že?

Čo však, keď sa zmienime o zvieratách? Môže si človek porozumieť so zvieraťom? To má predsa jednoduchšie myslenie, tak by sa nemuselo nájsť toľko rozporov. Väčšinou chce len piť, jesť, spať a hrať sa. A kto by niečo také nechcel?

Pravdou teda je, že si lepšie porozumiete so zvieraťom - väčšina ľudí by pomyslela na psa - a ja súhlasím. Veď sme si ho tak pekne vyšľachtili, že kto iný by to mal byť? Avšak nezabúdajte, že aj on vás môže kedykoľvek uhryznúť! To ale môže urobiť aj váš najbližší človek, no zviera k tomu bude vždy mať dôležitejšiu zámienku.

A napadlo vám niekedy, že by sme si mohli porozumieť napríklad s perom? Veď si rozumieme dobre, nie? Leží a čaká, než ju vezmete a začnete písať. Nikam vám neodíde a úmyselne vás nezradí.
Kameň tiež nemá žiadnu potrebu na vás letieť a zraniť vás, leda ten človek, ktorý ho hodil.
Čo by ste teda povedali na to, že si lepšie porozumieme s posteľou, ako so susedom? Posteľ na vás doma čaká, je mäkučká, príjemná a vyčkáva len na vás, až si do nej ľahnete, uvoľníte sa a zaspíte. Nikdy nikam sama neodíde, vždy tam bude pre vás. A povedal by som, že si porozumieme dobre, pretože ona nemá moc šancí sa sťažovať. Jej jedinou úlohou je byť pripravená na váš oddych, a to dodržiava po celý čas.

Vidím, že som došiel k dosť podivnému záveru, že si najlepšie porozumieme s posteľou, potom sa psom a až nakoniec s človekom. A niektorí by sem na úplný koniec dali ešte ženu, čo sa dá pochopiť.
Nečakám, že s mojimi teóriami v tejto práci bude každý súhlasiť, veď si to priznajme - ten, kto tento text číta, nie je predsa posteľ.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Martin *Machy* Macháček, 07.05.2021

­­­­

Slohová práca Ako si lepšie porozumieť v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Ako si lepšie porozumieť
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 3 944 298
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­