SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 2.00
Hodnotené: 2x Prosím, ohodnoť prácu

Výber strednej školy

OSNOVA:

  1. Čo si mám vybrať?
  2. Aké sú výhody gymnázia?
  3. Pre koho je lepšia stredná škola?
  4. Učilište?
  5. Ako prebiehajú prijímacie skúšky?
  6. Ako to vidím ja?

Akú školu si mám vybrať? Toto je otázka, ktorou sa momentálne zaoberám. Niektorí už majú jasný cieľ, podľa čoho si vybrať školu, do ktorej chcú nastúpiť, keď skončia na tej základnej. Niektorým deťom do výberu hovoria rodičia alebo sa im aspoň snažia poradiť. Keď ešte neviem, čo by som v dospelosti chcel robiť za zamestnanie, je pre mňa lepšie ísť na gymnázium?

Pre koho je vôbec lepšie gymnázium? Gymnázium je dobré pre tých, čo zatiaľ presne nevedia, čo by chceli v dospelosti vykonávať za prácu. Výučba sa tu preberá veľa do hĺbky, ale nezameriava sa na nič konkrétneho - napríklad na zdravotníctvo, stavebníctvo a pod. Keby som chcel ísť pracovať hneď po tom, čo vyjdem z gymnázia, veľa možností by som nemal. Vlastne by som nič nevedel, ale poznal by som toho veľa. Je to trochu zvláštne, nevedel by som nič konkrétne, ale ovládal by som normálne učivo zo školy. Zato by som mal väčší výber vysokých škôl. Môžem si vybrať, či chcem ísť na zdravotnú školu, na právnickú alebo na tú ekonomickú. Kam sa teda vydať? Na výber je toho dosť, ale pre mladého človeka ide o jednu z najťažších volieb života.

Kto by mal ísť na strednú školu? Stredná škola je vhodná pre tých, ktorí majú v pláne hneď po škole pracovať. Alebo tiež pre tých, ktorí chcú ísť na školu, kde berú študentov takzvane na priemer. Tam sa skúšky nerobia. Je to síce jednoduchšie, ale záleží na uhle pohľadu. Ja osobne by som si asi vybral skôr strednú školu než gymnázium.

Môžem ešte niekam inam? Existuje tretia možnosť, a tou je odborné učilište. Tam sa človek prevažne učí remeslám. Napríklad na stolára, hrnčiara, tesára, murára, nástrojára, kominára a mnoho ďalších. Na školu tohto typu by som išiel len v tom najkrajnejšom prípade.

A čo skúšky? Skúšky sa delia na písomné testy, ústne pohovory a niekde tiež talentové skúšky.
Písomné testy sa dajú robiť v podobe didaktického testu - krúžkovania, zaškrtávania alebo vypisovania správnych odpovedí.

Čo by som povedal na záver? Je vlastne úplne jedno, na akú školu pôjdem. Hlavné je, aby ma to tam bavilo. Pretože keď sa zaoberáte celý život vecou, ktorá vám nič nehovorí alebo je to vaša neobľúbená činnosť, nebudete spokojní. A keď nie ste spokojní, zbytočne sa trápite...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: František Pech, 22.06.2021

­­­­

Slohová práca Výber strednej školy v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Výber strednej školy




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 538 346
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)