Menu
Dobrý sluha, ale zlý pán - televízia
Čo asi budú dávať dnes v televízii? Domnievam sa, že táto otázka napadá zrejme každodenne väčšinu z nás, pokiaľ teda nemáte program preštudovaný týždeň dopredu.
Vstúpme si spoločne do svedomia a priznajme, že keď prídeme popoludní zo školy, hodíme tašku do kúta, neprezlečení okamžite berieme do ruky ovládač a s nedočkavosťou stláčame červené tlačidlo. Aby sme neskôr zistili, že tam prakticky nič nedávajú. Tak prečo tú "farebnú debničku" vlastne zapíname? Je to zlý alebo dobrý zvyk?
"Kam ideš s tým jedlom?" počúvam mamu z kuchyne kárajúcu svojho manžela, ktorý si už zase berie večeru do obývačky. To už sa bez televízie nedokážeme ani najesť? Pohltila nás moderná technika natoľko, že jej dávame prednosť pred kontaktom s rodinou? Vieme o tom, že v dnešnom modernom svete existuje množstvo možností, ako tráviť svoj voľný čas. Existuje toľko druhov športov, krúžkov rozvíjajúcich detskú fantáziu, čítanie, pobyt v prírode... Tak prečo uprednostňujeme lenivosť a prepínanie televíznych kanálov?
Premýšľali ste niekedy o tom, aké programy pozeráte? Čo získavate sledovaním a koľko vám táto činnosť týždenne zaberie času? Čísla budú vysoké. Možno by som to nemala vidieť tak čierno, odolať bohatej ponuke televíznych staníc je predsa len ťažké. Ale všimli ste si, že častou témou našich rozhovorov sa stali spletité deje nových slovenských seriálov či reality show? Vieme sa porozprávať aj o niečom inom?
Myslím si, že by sme televíziu mali začať využívať ako nášho pomocníka. Ako sprievodcu naším vzdelanejším životom. Veď práve televízia je jedným z mediálnych prostriedkov, ktoré nám poskytujú toľko informácií. Osobne navrhujem vyberať si tie programy, ktoré nám niečo dávajú. Myslím tým rôzne cestopisy, dokumenty, aktuality, programy riešiace určitú problematiku a podobne. Samozrejme, nie je zakázané pozrieť si nejakú komédiu, napínavý thriller pre odpočinutie, ale nič sa nemá preháňať.
Často si hovorím, že by som mohla robiť niečo prospešnejšie ako si kaziť oči pri obrazovke. Skúsme túto činnosť nahradiť inou, treba si otvoriť knižku, ísť s kamarátmi von. Viem, zo začiatku to bude ťažké. A preto neberme televíziu ako generála, ktorý nám pohlcuje náš voľný čas, ale skôr ako sluhu, ktorý prispieva k rozvoju jedinca.
Zdroj: džejn, 06.10.2022
Slohová práca Dobrý sluha, ale zlý pán - televízia v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Dobrý sluha, ale zlý pán - televízia
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Ťapákovci Hájnikova žena Martin opis úvaha návštěva jan Maco Mlieč charakteristika pes Lakomec Marína príhovor Ezop Hamlet Janko Kraľ láska Kapitánova dcéra Pavol balada Antigona Výklad Janko Malý princ Vianoce Harry Potter
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Josef Knap - Vysoké jarní nebe
- Čítanka: Charles Baudelaire - Tancující had (Květy zla)
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Zpráva o konání dobročinné akce
Server info
Počítadlo: 6 268 660
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.