SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.78
Hodnotené: 9x Prosím, ohodnoť prácu

Robia šaty človeka?

Každý deň prichádzame do styku s ľuďmi. Či už s priateľmi, učiteľmi, rodinou, tak aj s tými, ktorých len minieme na ulici a nemusíme ich viackrát v živote vidieť. Aj to nám ale stačí, aby sme si vo svojom vnútri urobili istý názor, predstsvu o ich charaktere, chovaní, povahe. A to všetko bez toho, aby k nám prehovorili. Okrem fyzických vlastností nás hlavne zaujme jedna pomerne dôležitá vec - oblečenie.

Dá sa z oblečenia vypozorovať osobnosť človeka? S veľkými ťažkosťami. Keď sa pozriete na elegantne oblečenú ženu, ako ladným krokom kráča ulicou, väčšina z nás si pomyslí, že je určite chytrá a inteligentná. Už len takto z diaľky k nej môžete cítiť určitý rešpekt a mať o nej vysokú mienku. Nie vždy to však musí byť pravda. U niektorých ľudí bohužiaľ neplatí, že s ošatením si oblečú aj inteligenciu. Ich jedinou výhodou sú len a len peniaze, spoločenské postavenie, ale charakter a ľudské hodnoty často pokrivkávajú kdesi v pozadí a aj "obyčajná" predavačka je vo vnútri duše stokrát lepší človek, hoci sa neoblieka podľa najnovších trendov.

Ovplyvňuje náš názor na človeka jeho oblečenie? Rozhodne. Vezmite si obyčajnú situáciu, ktorá sa môže prihodiť komukoľvek. Stojíte na stanici a zrazu k vám pristúpi človek a prosí o pár drobných, či už z dôvodu, že mu chýba pár drobných, alebo aby si zavolal z telefónnej búdky. Dali by ste peniaze človeku oblečenému v špinavých potrhaných veciach, ktorý pôsobí neupravene, alebo skôr slušne oblečenému človeku? Odpoveď nechám na vás. Či už je ten horšie oblečený v skutočnosti dobrý a naozaj potrebuje peniaze len na lístok, niečo v našom vnútri, akýsi inštinkt (alebo predsudok?) nám ticho našepkáva, aby sme si dali pozor. Niekedy má tento hlas pravdu, ale niekedy sa mýli.

Prečo je príslovie "šaty robia človeka" všeobecne uznávaný predpoklad? Je to snáď zvyk ešte z minulosti, kedy vyššie postavení ľudia boli odetí do honosných šiat. Boli to časy, keď spoločenskí postavenie znamenalo všetko, keď nezáležalo na tom, či ste chytrí, alebo nie. Hľadelo sa len na váš pôvod, vaše peniaze, u žien prípadne na krásu, a zvyšok bol jedno.
Ľudia chcú mať svoj svet zložený z krásnych vecí, sami chcú do tejto idey zapadať, ale zabúdajú, že sú tu aj dôležitejšie veci. A že nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Já sama patrím k tým, ktorí pozorujú zjavenia okolo seba. Z menších skúseností už dokážem odhadnúť, aký kto asi bude, a často ma ten dotyčný o mojom presvedčení utvrdí.
Zároveň som ale bola niekoľkokrát vyvedená z omylu, a to v dobrom slova zmysle. Šaty môžu robiť človeka, ale skôr v tom zmysle, že vytvárajú náš úsudok o ňom. Neprezrádzajú jeho podstatu. A preto nesmieme nikdy skalopevne súdiť len z oblečenia.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Kateline, 27.11.2019

­­­­

Slohová práca Robia šaty človeka? v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Robia šaty človeka?




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 567 146
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)