Menu
Návrat vlka
Vlk. Slovo, ktoré v nás vyvoláva zároveň rešpekt, úctu aj tajomstvo. V rozprávkach je to často krvilačné stvorenie, v skutočnosti však majestátne zviera, ktoré bolo z európskej krajiny takmer vyhubené - len aby sa dnes opäť vrátilo. Pre mňa je vlk viac než len šelma. Je symbolom slobody, divokosti a tichého prežitia. Chcel by som vám o ňom dnes porozprávať nie ako o hrozbe, ale ako o zrkadle našej spoločnosti - a možno aj nás samých.
Kedysi dávno bol vlk neoddeliteľnou súčasťou európskej prírody. Putoval horami, obchádzal dediny, no nikdy neútočil bez príčiny. Napriek tomu sa stal cieľom nenávisti. Ľudia sa báli o svoje stáda, o svoje deti, ale často aj o vlastné pohodlie. Vlci boli vyvražďovaní, strieľaní, trávení. Zmizli z máp - a spolu s nimi aj časť prírodného poriadku.
Lenže príroda má jednu úžasnú vlastnosť - pamätá si. A odpúšťa. Dnes sa vlk pomaly vracia. Do Beskýd, Jeseníkov, dokonca aj blízko ľudských sídiel. Sledujeme ho fotopascami, vedci ho označujú GPS obojkami, deti sa o ňom učia v školách. A predsa, keď sa niekde znova objaví, časť ľudí spanikári. Prečo? Pretože vlk je pre nás zrkadlom.
Zrkadlom toho, čo sme zabudli. Umenia načúvať tichu. Trpezlivosti pri love. Rovnováhy v prírode. Spolunažívania so svojím prostredím namiesto jeho ovládania. Vlk nie je krvilačný zabijak. Je to šelma, ktorá žije v svorke, stará sa o starších aj slabších členov, komunikuje zavýjaním, vychováva svoje mláďatá s nehou. Kiežby sme si z neho vedeli vziať príklad.
Zviera, ktoré bolo na pokraji vyhynutia, nám dnes pripomína, že skutočná sila nie je v kriku, ale v tichu. Nie v agresii, ale v rovnováhe. A že sloboda neznamená chaos, ale zodpovednosť.
Vlk je viac než len zviera. Je návratom hodnôt, ktoré sme v behu modernej doby postrácali. Či už ho budeme sledovať ďalekohľadom v lese, alebo len v dokumente, prial by som si, aby sme v ňom videli to, čím naozaj je - nie rozprávkového zloducha, ale starého učiteľa. Učiteľa, ktorý mlčí, ale ukazuje. Ktorý mizne, keď mu nerozumieme, a vracia sa, keď sme pripravení načúvať.
Pretože možno, keď sa znova naučíme počúvať vlka, naučíme sa znovu počuť aj samých seba.
Zdroj: Já, 19.06.2025
Slohová práca Návrat vlka v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Návrat vlka
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Janko Malý princ príhovor láska Maco Mlieč Lakomec Pavol Martin Ťapákovci rozprávanie Kapitánova dcéra Hájnikova žena Hamlet Vianoce jan Antigona pes Ezop návštěva bájka charakteristika opis Dom v stráni Výklad Harry Potter úvaha Janko Kraľ balada Ežo Vlkolinský Marína
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: John Galsworthy - Útěk
- Čítanka: Irma Geisslová - Ku přírodě
- Životopis: Isabel Allendeová
- Slohová práca: Co s bulvárem? (2)
Server info
Počítadlo: 8 111 065
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2025 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.