SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Hájnikova žena

Lyricko-epická skladba zložená z 15 spevov.
Úvod tvorí lyrický Pozdrav a záver báseň Zbohom. V jazyku je množstvo trópov a básnikých figúr, dialekt, bohemizmy, a tiež hviezdoslavovské novotvary. V skladbe nájdeme množstvo kontrastov - kaštieľ X chalupa, šľachta X ľud, zhýralosť X čestnosť, a práve na všetkých týchto kontrastoch stojí celá skladba.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

ORSZÁGH-HVIEZDOSLAV, Pavol: Hájnikova žena. Vydal Zlatý fond denníka SME v roku 2007, [cit. 29. 1. 2019]. Dostupné na webovskej stránke (world wide web): http://zlatyfond.sme.sk/dielo/18/Hviezdoslav_Hajnikova-zena

STRUČNÝ OBSAH:

Po smrti hájnika nastupuje na jeho miesto syn Michal, v panstve Villáního. Šťastne tu žije spoločne so svojou krásnou ženou Hankou, s ktoru sa veľmi ľúbia. Raz si v kostole všimne Hanku Villániho syn Artuš a keď neskôr Michal nie je doma, príde za ňou a pokúša sa ju zviesť. Hanka ho v sebaobrane zabije.

Michal vezme v snahe ochrániť Hanku vinu na seba. Nasleduje súd. Hanka sa vráti k rodičom, tí ju však odvrhnú a nešťastná Hanka sa z toho všetkého pomätie a túla sa po okolí.

V deň posledného Michalovho pojednávania Hanka vtrhne do súdnej siene a prizná sa. Napokon ich oboch súd oslobodí a po narodení dieťaťa je Hanka opäť v poriadku.

V úvode aj závere autor oslavuje prírodu:
"Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás!"

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 29.01.2019

­­­­

Výpisok Hájnikova žena v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Hájnikova žena
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 105
Odozva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)