SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Hájnikova žena

Lyricko-epická skladba zložená z 15 spevov.
Úvod tvorí lyrický Pozdrav a záver báseň Zbohom. V jazyku je množstvo trópov a básnikých figúr, dialekt, bohemizmy, a tiež hviezdoslavovské novotvary. V skladbe nájdeme množstvo kontrastov - kaštieľ X chalupa, šľachta X ľud, zhýralosť X čestnosť, a práve na všetkých týchto kontrastoch stojí celá skladba.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

ORSZÁGH-HVIEZDOSLAV, Pavol: Hájnikova žena. Vydal Zlatý fond denníka SME v roku 2007, [cit. 29. 1. 2019]. Dostupné na webovskej stránke (world wide web): http://zlatyfond.sme.sk/dielo/18/Hviezdoslav_Hajnikova-zena

STRUČNÝ OBSAH:

Po smrti hájnika nastupuje na jeho miesto syn Michal, v panstve Villáního. Šťastne tu žije spoločne so svojou krásnou ženou Hankou, s ktoru sa veľmi ľúbia. Raz si v kostole všimne Hanku Villániho syn Artuš a keď neskôr Michal nie je doma, príde za ňou a pokúša sa ju zviesť. Hanka ho v sebaobrane zabije.

Michal vezme v snahe ochrániť Hanku vinu na seba. Nasleduje súd. Hanka sa vráti k rodičom, tí ju však odvrhnú a nešťastná Hanka sa z toho všetkého pomätie a túla sa po okolí.

V deň posledného Michalovho pojednávania Hanka vtrhne do súdnej siene a prizná sa. Napokon ich oboch súd oslobodí a po narodení dieťaťa je Hanka opäť v poriadku.

V úvode aj závere autor oslavuje prírodu:
"Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás!"

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 29.01.2019

­­­­

Výpisok Hájnikova žena v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Hájnikova žena
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 568
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­