SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Ežo Vlkolinský

Základným konfliktom v diele je postoj zemianstva voči sedliakom. Ežo Vlkolinský je súčasťou Hviezdoslavovho rozsiahleho lyricko-epického diela (Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský a i.)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

Ežo Vlkolinský / Hviezdoslav, Pavol Országh. - 1. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1980. - Pre čitateľov od 13 rokov. - 102 s., ilustr.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

epická báseň

TÉMA:

Spor zemianskej matky so svojím synom, ktorý si zobral za ženu sedliačku

HLAVNÉ POSTAVY:

Žofka Bocková
Ežo Vlkolinský (typ zemana, ktorý chápal, že zemania nemajú budúcnosť; bratranec Gábora Vlkolinského)
Estera Vlkolinská (Ežova mama)
Benko (Ežov syn)
Eliáš Vlkolinský (Ežov strýko)

DEJ:

Dej poukazuje na spor zemianskej matky Ester a syna Eža, ktorý si chce vziať sedliacke dievča Žofku. Keď ho matka vyhnala z domu, uchýli sa k strýkovi Eliášovi, ktorý mu vystrojí svadbu, aby spravil sestre napriek. Obraz svadby dáva autorovi možnosť ukázať prednosti sedliactva a jeho morálne víťazstvo nad zemianstvom. Na svadbe dochádza k roztržke medzi zemanmi a sedliakmi. Ester zostala na gazdovstvo sama a nevedela sa zmieriť so synom a jeho nevestou. Podarilo sa jej to nakoniec po mnohých rokoch cez ich syna Benka, ktorý ju obmäkčí a ona nakoniec prijme nevestu Žofku a syna Eža. A veru neobanovala, Žofka bola dobrou gazdinou a s jej mužom boli dobrí hospodári.

JAZYKOVÉ PROSTRIEDKY:

metafory, epitetá, inverzie, personifikácie, prirovnania

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 17.10.2022

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Ežo Vlkolinský
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 871
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­