SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Ežo Vlkolinský

Základným konfliktom v diele je postoj zemianstva voči sedliakom. Ežo Vlkolinský je súčasťou Hviezdoslavovho rozsiahleho lyricko-epického diela (Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský a i.)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

Ežo Vlkolinský / Hviezdoslav, Pavol Országh. - 1. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1980. - Pre čitateľov od 13 rokov. - 102 s., ilustr.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

epická báseň

TÉMA:

Spor zemianskej matky so svojím synom, ktorý si zobral za ženu sedliačku

HLAVNÉ POSTAVY:

Žofka Bocková
Ežo Vlkolinský (typ zemana, ktorý chápal, že zemania nemajú budúcnosť; bratranec Gábora Vlkolinského)
Estera Vlkolinská (Ežova mama)
Benko (Ežov syn)
Eliáš Vlkolinský (Ežov strýko)

DEJ:

Dej poukazuje na spor zemianskej matky Ester a syna Eža, ktorý si chce vziať sedliacke dievča Žofku. Keď ho matka vyhnala z domu, uchýli sa k strýkovi Eliášovi, ktorý mu vystrojí svadbu, aby spravil sestre napriek. Obraz svadby dáva autorovi možnosť ukázať prednosti sedliactva a jeho morálne víťazstvo nad zemianstvom. Na svadbe dochádza k roztržke medzi zemanmi a sedliakmi. Ester zostala na gazdovstvo sama a nevedela sa zmieriť so synom a jeho nevestou. Podarilo sa jej to nakoniec po mnohých rokoch cez ich syna Benka, ktorý ju obmäkčí a ona nakoniec prijme nevestu Žofku a syna Eža. A veru neobanovala, Žofka bola dobrou gazdinou a s jej mužom boli dobrí hospodári.

JAZYKOVÉ PROSTRIEDKY:

metafory, epitetá, inverzie, personifikácie, prirovnania

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 17.10.2022

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Ežo Vlkolinský
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 364
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)