SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Hájnikova žena (2)

Hájnikova žena sa začína pozdravom, v ktorom Hviezdoslav pozdravuje krásnu oravskú prírodu. "Pozdravujem vás lesy, hory, z tej duše pozdravujem Vás..."

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

lyricko-epická skladba

KOMPOZÍCIA:

15 kapitol

CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY:

  • kontrast medzi svetom bohatých a chudobných
  • dej je často prerušovaný autorovými reflexiami, úvahami
  • opisy oravskej prírody
  • postavy nie sú idealizované, zakladajú sa na reálnych osudoch každodenného života

TÉMA:

Realistické zobrazenie života dvoch rozdielnych sociálnych vrstiev v Uhorsku.

HLAVNÉ POSTAVY:

Michal Čajka - syn nebohého hájnika
Hanka Čajková - Michalova manželka
Artuš Villáni - predstaviteľ bohatej časti obyvateľstva, šľachtic, správca hájovne
Villáni starší - Artušov otec

STRUČNÝ DEJ:

V úvode sa zoznamujeme s hájovňou uprostred prírody. Starý hájnik zomiera a jeho syn sa vydá do kaštieľa požiadať grófa Villániho, aby mohol prebrať po otcovi službu.

Michal sa ožení s Hankou a prichádzajú spoločne do hájovne. Ich šťastný novomanželský život naruší mladý gróf Artuš Villáni, ktorý túži po Hanke a situácia sa po čase vyhrotí tak, že Hanku sa Hanku pokúsi znásilniť a ona ho v sebaobrane zabije.

Michal ju prinúti mlčať a vinu vezme na seba. Ide do väzenia, čaká ho súd. Hanka ide bývať k rodičom, kde však matka od žiaľu umiera a otec ju obviňuje z matkinej smrti.

Hanka sa z toho všetkého pomiatne a potuluje sa po okolí. V deň posledného Michalovho súdu Hanka vstúpi do miestnosti a prizná sa k vražde. Súd ich napokon oboch oslobodí a Michal si pomätenú Hanku odvedie domov.

Jednej noci zachráni Michal život starému Villánimu, ktorého strhla rozvodnená rieka. Villáni im z vďačnosti odpustí a dovolí im vrátiť sa do hájovne. Hanke sa narodí syn a je postupne opäť v poriadku.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 07.01.2021

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Hájnikova žena (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 948
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­