SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Hájnikova žena (2)

Hájnikova žena sa začína pozdravom, v ktorom Hviezdoslav pozdravuje krásnu oravskú prírodu. "Pozdravujem vás lesy, hory, z tej duše pozdravujem Vás..."

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

lyricko-epická skladba

KOMPOZÍCIA:

15 kapitol

CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY:

  • kontrast medzi svetom bohatých a chudobných
  • dej je často prerušovaný autorovými reflexiami, úvahami
  • opisy oravskej prírody
  • postavy nie sú idealizované, zakladajú sa na reálnych osudoch každodenného života

TÉMA:

Realistické zobrazenie života dvoch rozdielnych sociálnych vrstiev v Uhorsku.

HLAVNÉ POSTAVY:

Michal Čajka - syn nebohého hájnika
Hanka Čajková - Michalova manželka
Artuš Villáni - predstaviteľ bohatej časti obyvateľstva, šľachtic, správca hájovne
Villáni starší - Artušov otec

STRUČNÝ DEJ:

V úvode sa zoznamujeme s hájovňou uprostred prírody. Starý hájnik zomiera a jeho syn sa vydá do kaštieľa požiadať grófa Villániho, aby mohol prebrať po otcovi službu.

Michal sa ožení s Hankou a prichádzajú spoločne do hájovne. Ich šťastný novomanželský život naruší mladý gróf Artuš Villáni, ktorý túži po Hanke a situácia sa po čase vyhrotí tak, že Hanku sa Hanku pokúsi znásilniť a ona ho v sebaobrane zabije.

Michal ju prinúti mlčať a vinu vezme na seba. Ide do väzenia, čaká ho súd. Hanka ide bývať k rodičom, kde však matka od žiaľu umiera a otec ju obviňuje z matkinej smrti.

Hanka sa z toho všetkého pomiatne a potuluje sa po okolí. V deň posledného Michalovho súdu Hanka vstúpi do miestnosti a prizná sa k vražde. Súd ich napokon oboch oslobodí a Michal si pomätenú Hanku odvedie domov.

Jednej noci zachráni Michal život starému Villánimu, ktorého strhla rozvodnená rieka. Villáni im z vďačnosti odpustí a dovolí im vrátiť sa do hájovne. Hanke sa narodí syn a je postupne opäť v poriadku.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 07.01.2021

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Hájnikova žena (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 239
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)