SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Gábor Vlkolínsky

Gábor Vlkolínsky patrí k vrcholom Hviezdoslavho diela. Materiál čerpal zo svojho detstva, pretože Vlkolín je vlastne Vyšným Kubínom. Autor v epose zobrazil ústup zemianstva ako spoločenskej vrstvy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Ežo a Gábor Vlkolinský. Zuzanka Hraškovie. Vyšlo ako 1. vydanie vo vydavateľstve Perfekt v Bratislave v roku 2021. Slovník. Počet strán 325. ISBN 978-80-8226-029-1.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Hviezdoslav poukazuje na problém spoločenských rozporov medzi zemanmi a sedliakmi a ukazuje, ako rodové zemianstvo hynie.

DEJ:

Epos vznikol 11 rokov po Ežovi Vlkolínskom. Predstavuje akúsi kroniku úpadku zemianstva a dokayuje, že zemania ako vrstva spoloťnosti sú prežitkom. Dej sa odohráva súbežne s dejom eposu Ežo Vlkolínsky, ale príbeh je vystavaný okolo jeho vzdialeného príbuzného Gábora.

Gábor je švárny mládenec, ktorý nesmie chýbať na žiadnej zábave či tancovačke vlkolínskej mládeže. V láske sa mu nedarí, rodičia obaja pijú, dom chátra a hospodárstvo je spustnuté, narastajú mu dlhy.

Jedného dňa, keď spolu s Ežom pracujú na poli, má toho Gábor už dosť a chce sa hodiť na kosu. Ežo mu v tom zabráni a poradí mu, aby našiel nový elán do života tak, ye si nájde a ožení sa so sedliackou dievčinou.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 18.02.2023

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Gábor Vlkolínsky
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 626
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­