SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Országh-Hviezdoslav Pavol (*02.02.1849 - †08.11.1921)

­­­­

Gábor Vlkolínsky

Gábor Vlkolínsky patrí k vrcholom Hviezdoslavho diela. Materiál čerpal zo svojho detstva, pretože Vlkolín je vlastne Vyšným Kubínom. Autor v epose zobrazil ústup zemianstva ako spoločenskej vrstvy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Ežo a Gábor Vlkolinský. Zuzanka Hraškovie. Vyšlo ako 1. vydanie vo vydavateľstve Perfekt v Bratislave v roku 2021. Slovník. Počet strán 325. ISBN 978-80-8226-029-1.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Hviezdoslav poukazuje na problém spoločenských rozporov medzi zemanmi a sedliakmi a ukazuje, ako rodové zemianstvo hynie.

DEJ:

Epos vznikol 11 rokov po Ežovi Vlkolínskom. Predstavuje akúsi kroniku úpadku zemianstva a dokayuje, že zemania ako vrstva spoloťnosti sú prežitkom. Dej sa odohráva súbežne s dejom eposu Ežo Vlkolínsky, ale príbeh je vystavaný okolo jeho vzdialeného príbuzného Gábora.

Gábor je švárny mládenec, ktorý nesmie chýbať na žiadnej zábave či tancovačke vlkolínskej mládeže. V láske sa mu nedarí, rodičia obaja pijú, dom chátra a hospodárstvo je spustnuté, narastajú mu dlhy.

Jedného dňa, keď spolu s Ežom pracujú na poli, má toho Gábor už dosť a chce sa hodiť na kosu. Ežo mu v tom zabráni a poradí mu, aby našiel nový elán do života tak, ye si nájde a ožení sa so sedliackou dievčinou.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 18.02.2023

­­­­

Diskusia k výpisku
Pavol Országh-Hviezdoslav - Gábor Vlkolínsky
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 311
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)