SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie pojmu slovnicek-pojmov

Aktuálna známka: 3.00
Hodnotené: 2x Prosím, ohodnoť pojem

Úvaha je slohovým útvarom, v ktorom sa autor na základe poznatkov a získaných skúseností zamýšľa nad nejakým problémom, dospieva k riešeniu, alebo riešenie aspoň naznačuje.

Úvaha patrí k veľmi náročným útvarom. Autor sa zamýšľa nad zvolenou témou, rozoberá ho z viacerých uhlov, aby došiel k všeobecne platnému záveru. V úvahe musí autor o faktoch premýšľať, hodnotiť ich a zaujať stanovisko. Nesnaží sa poučovať alebo vzdelávať, predkladá len svoj názor, ktorý má viesť k zamysleniu. Odrážajú sa tu subjektívne postoje a názory autora. V úvahe sa často používajú výrazy širokého významu, vo vetnej stavbe prevažujú rečnícke otázky, hodnotenie je vyjadrované predovšetkým prídavnými a podstatnými menami a tiež príslovkami.

V úvahe sa prejavia zároveň vzdelanie a životné skúsenosti jej autora.

Úvaha v umeleckom diele

Býva súčasťou reči rozprávača (autorskej reči). Autor vysvetľuje, zdôrazňuje dej, vkladá úvahy do úst niektorej z postáv.

Úvaha politická

Často na aktuálnu tému, na 1. strane novín (tzv. úvodník), kratšia hodnotiaca úvaha o určitých udalostiach, býva umiestnená na 2. strane za úvodníkom, je to komentár.

Úvaha vo vedeckej práci

Autor uvažuje nad problémom, posudzuje ho, uvádza a komentuje názory ostatných, prechádza k výladu svojich myšlienok, úvaha je menej subjektívna (menej citovosti).

Kompozícia úvahy

  • veľmi dôležitá, musí mať logickú stavbu, premyslene sa postupuje od všeobecných myšlienok k jednotlivým faktom alebo obrátene

Postup úvahy pri kompozícii

  1. zhromaždiť poznatky, fakty
  2. urobiť osnovu
  3. štylizácia

Jazyk úvahy

  • úvaha často hodnotí, preto sa používa veľa prívlastkov (výrazov hodnotiacich)
  • súvetie – vzťahy príčinné, podmienkové, prípustkové, odporovacie
  • často opytovacie vety, rečnícke otázky

Priklady úvah

Niekoľko desiatok úvah nájdete v našej databáze slohových prác v sekcii úvahy.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 28. 10. 2019

­­­­

Vysvetlenie pojmu Úvaha (zamyslenie) v češtine?

Vysvetlenie tohto hesla v českom jazyku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k pojmu
Úvaha




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 4 307 952
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­