SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Ešte raz sa tam vrátim...

Je to už pár rokov, čo sme sa odsťahovali z malebnej dedinky kúsok od Nízkych Tatier. Stále spomínam na krásne dni, ktoré som prežila v tej neskutočne pôvabnej a človekom takmer nedotknuteľnej krajine. A tak by som sa chcela ešte raz vrátiť. Aj keď sa budem vracať len v spomienkach...

Dominantou celej dediny bývalo námestie. Uprostred rástli krásne strieborné smreky, v lete kvitli ruže a tulipány. Každé ráno sa o ne chodil starať miestny kvetinár, a tak boli plné života aj v tých najškaredších dňoch. Neďaleko stával barokový kostolík, kde sa odohrávali najdôležitejšie okamihy. Napríklad keď si moja teta brala strýka. Práve v kostolíku si povedali svoje "ÁNO" a potom sa aj so všetkými hosťami presunuli opodiaľ, kde stával náš domček.

Bol postavený presne tak, ako si mamička vždy priala. Okolo domu bola obrovská záhrada s terasou, kde sme si v lete postavili bazén a opaľovali sa až do západu slnka. V kúte záhrady bolo urobené ohnisko, to ste mali vidieť, koľko sa u nás schádzalo susedov. Ľudia z celej dediny prišli, aby sa pobavili a opiekli si špekáčiky alebo chlieb! Náš psík Mišo býval vo svojej búde hneď pri vchodových dverách. Ale na noc spal pod posteľou u rodičov, pretože sa vonku bál. Mama s ockom mali izbu v podkroví a my so sestrou hneď naproti. Bola síce menšia, ale nám vyhovovala. Bola veľmi útulná a navyše sme boli ešte malé a tak sme sa radšej vybláznili v obývačke, ktorá bola dole. Pamätám si, ako sme vždy pred Vianocami zdobili stromček, ktorý sme postavili doprostred obývačky, v domnienke, že dostaneme množstvo darčekov. V kuchyni, s ktorou bola spojená obývačka, sme piekli pečivo. A mama nám tam varila najlepšie kulinárske výtvory na celom svete.

Keď sa človek pozrel z okna, uvidel vysoké štíty hôr, množstvo zelenajúcich sa stromčekov, ktoré sa pokryli bielou perinkou, keď v zime napadol sneh. Na vrcholku kopčeka, kde bývalo pútnické miesto, stávala malá rozhľadňa, z ktorej ste sa mohli rozhliadnuť snáď až na samotný koniec sveta.

Náhle ale prišiel obrovský šok. Museli sme sa odsťahovať. Mňa a sestru to bolelo pri srdiečku, keď sme odchádzali a lúčili sa so svojím domovom. S námestíčkom, ktoré bolo zahalené v opare smútku. S lesom, ktorý nám akoby mával. Ale odvtedy sme tam neboli. Bolo by to ťažké vracať sa na miesto, kde sme prežili najkrajšie roky a vedieť, že to už nepatrí ani z kúsočku nám. Mne a jej...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Janička Ř., 07.02.2023

­­­­

Slohová práca Ešte raz sa tam vrátim... v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Ešte raz sa tam vrátim...
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 920
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­