SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Cesta do stredu Zeme

Klasický dobrodružný román francúzskeho autora popisuje dramatické príhody neobvyklej výpravy vedenej nemeckým vedcom na Islande v druhej polovici 19. storočia.
Nemecký profesor Otto Lidenbrock objavil v roku 1863 starý dokument, v ktorom islandský alchymista zo 16. storočia zašifroval svoju správu o zostupe do stredu Zeme. Svojrázny vedec sa rozhodne ísť v jeho stopách spolu so svojím synovcom a skúseným islandským lovcom.
Dobrodružná výprava začína v kráteri islandskej sopky a než sa šťastne uzavrie, vystaví jej účastníkov množstvu dramatických a nebezpečných príhod.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Verne, Jules. - B. v. - Bratislava : Slovart, 2008. - 253 s. - ISBN 978-80-8085-658-8.

OBSAH:

Príbeh začína v jednom nemeckom mestečku, kde profesor Lidenbrock náhodou objaví tajnú zašifrovanú správu vedca Arneho Saknussemma, ktorá sa týka výpravy do stredu Zeme. Ihneď sa balí a so svojím synovcom Axelom sa okamžite vydávajú na Island, kde by sa mal nachádzať oný tajomný vchod.

Cestou najmú ako svojho sprievodcu Hansa Bjelkeho, statočného islandského lovca, ktorý ich sprevádza k sopke Snaeffelsjokull, kde neskôr nachádzajú tajný vchod. Hans sa rozhodne pokračovať s nimi. Trvá to však dlho a zásoby jedla a pitnej vody sa zmenšujú.

Putujú ďalej do hlbín Zeme a o niekoľko desiatok kilometrov neskôr nachádzajú istú dutinu, ktorou sa neskôr dostávajú do lesa ohromných húb a nájdu mnoho vyhynutých rastlín.

Ďalej museli pokračovať po mori, kde mohli pozorovať súboj dvoch dinosaurov, ktorý ich skoro stál život. Po doplavení na druhý breh nachádzajú ďalšie historické nálezy neandertálcov a mastodontov. Taktiež nájdu známky Saknussemmova pobytu tu, vo vnútri Zeme.

Neskôr sa plťou dostávajú do istého krátera a sú vymrštení niekoľko stoviek metrov do vzduchu až na zemský povrch. Zisťujú, že sa ocitli na Sicílii.

Po návrate sa všetci môžu tešiť veľkej sláve a celosvetovému uznaniu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: MartyS_14, 23.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Cesta do stredu Zeme v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Cesta do stredu Zeme
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 248
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)