SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Cesta do stredu Zeme

Klasický dobrodružný román francúzskeho autora popisuje dramatické príhody neobvyklej výpravy vedenej nemeckým vedcom na Islande v druhej polovici 19. storočia.
Nemecký profesor Otto Lidenbrock objavil v roku 1863 starý dokument, v ktorom islandský alchymista zo 16. storočia zašifroval svoju správu o zostupe do stredu Zeme. Svojrázny vedec sa rozhodne ísť v jeho stopách spolu so svojím synovcom a skúseným islandským lovcom.
Dobrodružná výprava začína v kráteri islandskej sopky a než sa šťastne uzavrie, vystaví jej účastníkov množstvu dramatických a nebezpečných príhod.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Verne, Jules. - B. v. - Bratislava : Slovart, 2008. - 253 s. - ISBN 978-80-8085-658-8.

OBSAH:

Príbeh začína v jednom nemeckom mestečku, kde profesor Lidenbrock náhodou objaví tajnú zašifrovanú správu vedca Arneho Saknussemma, ktorá sa týka výpravy do stredu Zeme. Ihneď sa balí a so svojím synovcom Axelom sa okamžite vydávajú na Island, kde by sa mal nachádzať oný tajomný vchod.

Cestou najmú ako svojho sprievodcu Hansa Bjelkeho, statočného islandského lovca, ktorý ich sprevádza k sopke Snaeffelsjokull, kde neskôr nachádzajú tajný vchod. Hans sa rozhodne pokračovať s nimi. Trvá to však dlho a zásoby jedla a pitnej vody sa zmenšujú.

Putujú ďalej do hlbín Zeme a o niekoľko desiatok kilometrov neskôr nachádzajú istú dutinu, ktorou sa neskôr dostávajú do lesa ohromných húb a nájdu mnoho vyhynutých rastlín.

Ďalej museli pokračovať po mori, kde mohli pozorovať súboj dvoch dinosaurov, ktorý ich skoro stál život. Po doplavení na druhý breh nachádzajú ďalšie historické nálezy neandertálcov a mastodontov. Taktiež nájdu známky Saknussemmova pobytu tu, vo vnútri Zeme.

Neskôr sa plťou dostávajú do istého krátera a sú vymrštení niekoľko stoviek metrov do vzduchu až na zemský povrch. Zisťujú, že sa ocitli na Sicílii.

Po návrate sa všetci môžu tešiť veľkej sláve a celosvetovému uznaniu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: MartyS_14, 23.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Cesta do stredu Zeme v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Cesta do stredu Zeme
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 307 897
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­