SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Cesta okolo sveta za 80 dní

Nebyť stávky v Reformnom klube, ťažko by sa usadlý anglický džentlmen Phileas Fogg rozhodol obísť za 80 dní celý svet. Na ceste zažíva so svojím verným sluhom Prešmykom mnohé dobrodružstvá, ktoré mu prinesú nielen slávu, ale aj šťastie v láske.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Verne, Jules. - 1. vyd. - Bratislava : Fortuna Print, 1991. - Nestr. - (Známe diela svetovej literatúry pre mládež). - ISBN 80-85224-91-7.

MIESTO A DOBA DEJA:

Príbeh sa odohráva v niekoľkých krajinách sveta v druhej polovici 19. storočia.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÝCH POSTÁV:

Phileas Fogg - anglický gentleman; chladný, nedáva najavo svoje pocity; hrdý
Prešmyk - francúzsky sluha; verný
Fix - londýnsky detektív
Auda - indická mladá dáma; proti vlastnej vôli vydatá za starého Inda; európsky vzdelaná a krásna

OBSAH:

Phileas Fogg sa staví s ostatnými členmi Reformného klubu, že zvládne obísť svet za 80 dní. Na ceste ho sprevádza jeho nový sluha Prešmyk. Fogg cestuje vlakom alebo loďou na východ a má stanovený presný cestovný plán. Ľudia v Británii mu príliš neveria, polícia ho považuje za bankového zlodeja a agent Fix ho sleduje po celý čas cesty, aby ho zatkol. To ale smie len na anglickej pôde. Fix sa zoznámi s Prešmykom a kladie Foggovi do cesty najrôznejšie pasce. Fogg sa zo všetkých problémov dostáva vďaka svojim peniazom. V Indii skončila železnica skôr, než Fogg predpokladal.

Aby dorazil včas na ďalšiu stanicu, kúpil Fogg slona a najal sprievodcu. Pri ceste boli svedkami náboženského obradu. Mladá dáma mala byť upálená a pochovaná so svojím mŕtvym mužom. Fogg ju za pomoci Prešmyka vyslobodil a pani Auda ich sprevádzala na ďalšej ceste. V Amerike im cestu skomplikovalo stádo bizónov a Indiáni. Fogg sa doplavil do Anglicka, kde ho zatkol Fix. Fix potom zistil, že zavrel nesprávneho muža a Fogga prepúšťa z väzenia. Ten ale nestihne doraziť včas do Reformného klubu, čím prehráva stávku. Pani Auda a Phileas Fogg sa rozhodnú, že sa vezmú.

Prešmyk ide dohadovať obrad a zisťuje, že nie je nedeľa, ale sobota. Phileas Fogg sa teda stihol objaviť včas v Reformnom klube a vyhral stávku. K zámene dní došlo preto, že Fogg cestoval na východ, čím získal jeden deň navyše.

MYŠLIENKA DIELA:

Cestovaním sa človek obohacuje, ale nie po materiálnej stránke.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha je veľmi zaujímavá zo zemepisného hľadiska a veľmi dobre sa číta.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.06.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Cesta do stredu Zeme
-Cesta okolo sveta za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvadsaťtisíc míľ pod morom
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Cesta okolo sveta za 80 dní v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Cesta okolo sveta za 80 dní
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 749 342
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­