SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dva roky prázdnin

Román majstra dobrodružných a fantastických príbehov líči príbeh skupiny chlapcov z Nového Zélandu, ktorých prázdninová plavba končí stroskotaním na pustom ostrove.
Na ostrove potom pätnásť chlapcov strávi dva roky nedobrovoľných prázdnin. Žijú životom robinsonov, bojujú o život s drsnou prírodou i s ľuďmi. Vzájomné priateľstvo, obetavosť aj odvaha, to všetko im pomáha prežiť...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dva roky prázdnin / Verne, Jules. - 4. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1977. - Pre čitateľov od 11 rokov. - 296 s. - (Knihy J. Verna). Z francúzskeho originálu preložil: Ždán Peter

NÁMET:

Príbeh o 15 chlapcoch a jednom psovi.

ČAS A MIESTO DEJA:

Ostrov Hanovre, neznáma doba

HLAVNÉ POSTAVY:

Briant - Francúz, spravodlivý
Jakub - mladší brat Brianta, neposedný
Gordon - Američan, prísny
Doniphan - Angličan, tvrdohlavý

STRUČNÝ DEJ:

Pätnásť chlapcov z Chairmanovej školy má tráviť prázdniny na mori so skúsenými námorníkmi. Posádka sa ide pred plavbou pobaviť do mesta a na palube tak s nimi zostáva len plavčík Moko, ktorý je vo veku chlapcov z Chairmanovej školy (9-14 rokov). Kotva sa však uvoľní a jachta sa ocitne na šírom mori.

Búrka, ktorá sa medzitým strhne, zanesie jachtu aj s chlapcami k útesom jedného ostrova. Chlapci sa začnú báť, že o útesy stroskotajú, ale príde veľká vlna a tá ich cez ne prenesie.

Začnú preskúmavať pobrežie a Briant, jeden z najstarších chlapcov, sa vyšplhá na mys, odkiaľ uvidí modrú čiaru. Všetci si teda myslia, že sú na ostrove a že tu nie je zdroj pitnej vody. Preto tento mys nazvú Sklamanie. Keď však usporiadajú výpravu do stredu ostrova, zistia, že to nie je more, ale jazero!
Kúsok ďalej objavia jaskyňu, kde žil teraz už mŕtvy francúzsky stroskotanec. V jaskyni sa zabývajú. Francúzsky stroskotanec mal v jaskyni aj mapu, ktorá ukazovala, že sú na veľmi úrodnom ostrove.

Rozhodnú sa teda chovať lamy vikuni, lamy guanako a objavia aj mnohžstvo užitočných rastlín, napríklad takú, ktorá im dá cukor. Chlapci majú aj dosť streliva a Moko im varí.

Keď príde druhá jar strávená na ostrove, ktorý pomenujú Chairmanov, stroskotá tam loď so zlými vrahmi. Tí z celej posádky nechali nažive len kormidelníka Evansa a postaršiu slúžku Kate. Kate sa podarí utiecť a nájde jaskyňu, v ktorej sa skrývajú chlapci. K chlapcom čoskoro príde aj Evans.
Keďže zločinci o skupinke detí vedia, rozhodnú sa ich pozabíjať. Chlapci však vďaka Evansovi budú dobre pripravení, a tak všetci vrahovia postupne umierajú...

Jachta, na ktorej sem prišiel Evans s Kate, sa nechá opraviť, a všetci sa tak dostanú v poriadku domov.

(Počas pobytu na ostrove sa Jakub prizná, že sa hral na palube a omylom uvoľnil kotvu.)

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Človek, ktorý sa dostane do výnimočnej situácie, dokáže prekonať sám seba.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Niki J., 23.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Cesta do stredu Zeme
-Cesta okolo sveta za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvadsaťtisíc míľ pod morom
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Dva roky prázdnin v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Dva roky prázdnin
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 588 739
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­