SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Pätnásťročný kapitán

Tento dobrodružný román je preložený z francúzskeho originálu do slovenčiny v er-forme. Má 310 stránok rozdelených do dvoch častí. Prvá časť má 18 kapitol a časť druhá 20.
Dej začína v roku 1873 a prebieha na rôznych miestach sveta (predovšetkým na mori av Afrike). Hlavným hrdinom je pätnásťročný Dick Sand, sirota, ktorý pracuje na lodi najprv ako plavčík, ale potom, čo sa stalo veľké nešťastie, sa musí ujať velenia a prežívať dobrodružstvo spolu s ostatnými hrdinami na mori aj na súši.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Pätnásťročný kapitán. Dva roky prázdnin / Verne, Jules. - B. v. - Bratislava : Petit Press, 2006. - (Svetová knižnica Sme ; 30). - ISBN 80-85585-97-9.

STRUČNÝ DEJ:

Pri dramatickom love veľryby v ďalekom oceáne zahynie takmer celá posádka plachetnej veľrybárskej lode Pútnik, a nažive zostane len pätnásťročný Dick Sand, pani Weldonová so synom a bratrancom, pár černošských pomocníkov, Dingo a tajuplný lodný lodný. Odvážny chlapec sa bez váhania postaví na kapitánsky mostík a stáva sa pánom nad celou loďou aj jej posádkou.

Aj keď je veľmi inteligentný a energický, nie je ešte na svoju úlohu dosť pripravený a neprehliadne zlého a zákerného kuchára Negora. Ten predtým obchodoval s otrokmi v Afrike a chce opäť pokračovať vo svojom diele. Podarí sa mu ľsťou naviesť pätnásťročného kapitána k západnej Afrike bez toho, aby o tom posádka či Dick mali potuchy.

Začnú tu zažívať nebezpečenstvo a dobrodružstvá, o ktorých sa im ani nesnívalo. Negor sa ich bude snažiť zaviesť medzi otrokov a predať ich za veľkú cenu. Oni v domnienke, že ich chce zachrániť, ho a jeho spolupracovníka, ktorý tu žil, budú nasledovať. Avšak čoskoro sa dozvedia, že nie sú na americkom pobreží, ako si sami nahovárali, a čoskoro sa tak stanú otrokmi.

Vďaka silnému černošskému priateľovi Herkulovi, vďaka šikovnému Dickovi, ich vernému lodnému psíkovi Dingovi a napodiv aj vďaka posadnutému entomológovi bratrancovi Benediktovi sa nakoniec dostanú ku karavane obchodníkov so slonovinou, ktorí im pomohli dostať sa späť domov. Pričom prídu na kĺb záhade, prečo Dingo nenávidí Negora a nakoniec ho sám zabije.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi páčila, lebo mám rada dobrodružstvo.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Babet, 15.05.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Cesta do stredu Zeme
-Cesta okolo sveta za 80 dní
-Deti kapitána Granta
-Dva roky prázdnin
-Dvadsaťtisíc míľ pod morom
-Pätnásťročný kapitán
-Tajomný ostrov
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Pätnásťročný kapitán v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Pätnásťročný kapitán
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 300 056
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)