SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dvadsaťtisíc míľ pod morom

Dobrodružný román o osude troch stroskotancov, ktorí podnikajú nedobrovoľnú podmorskú cestu okolo sveta ako zajatci kapitána Nema na jeho podmorskej lodi Nautilus.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve v Bratislave v roku 2000 ako 1.vydanie. Počet strán 63, ilustrované. (Klasické príbehy). ISBN 80-8046-142-2.

STRUČNÝ OBSAH:

Príbeh sa začína správou britských novín, že v Tichom oceáne žije netvor, ktorý potopil niekoľko lodí. Ľudia si mysleli, že to bude niečo ako chobotnice. Správa sa rýchlo šírila, a tak sa nikto nečudoval, že sa dostala v priebehu pár dní až do Ameriky.

V tejto dobe sa zdržiaval v Amerike profesor Aronnax so svojím sluhom Conseilom. Ešte v ten deň boli pozvaní na loď Abraham Lincoln kapitánom Farragutom na výpravu do Tichého oceánu.

Za niekoľko dní sa ocitli v samom vnútri oceánu. Zrazu zbadali niečo divné, ​​vyzeralo to ako onen netvor. Po chvíli zistili, že sa netvor veľmi rýchlo približuje, aby náhle prerazil fregate bok. Silným nárazom z lode vypadlo niekoľko ľudí, medzi nimi boli profesor Aronnax, jeho sluha Conseil a harpunár Ned Land. Profesor s Conseilom sa ocitli ďaleko od lode. Keď začali volať o pomoc, nikto ich nepočul, pretože rozbitá loď plávala späť do Ameriky. Začul ich ale Ned, ktorý stál na chrbte netvora.

Keď za ním doplávali, zistili, že nejde o zviera, ale o oceľovú ponorku. Odrazu sa ponorka začala potápať. Začali preto dupať na jej povrch, otvoril im kapitán Nemo, ktorý ponorku zostavil a následne im oznámil, že v nej zostanú do konca ich života.

V ponorke strávili niekoľko mesiacov a zažili mnoho dobrodružstiev. Utiecť sa im podarilo pri brehoch Škótska. Potom už nikdy nepočuli o ponorke ani o kapitánovi Nemovi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: LoLo, 14.05.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Cesta do stredu Zeme
-Cesta okolo sveta za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvadsaťtisíc míľ pod morom
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Dvadsaťtisíc míľ pod morom v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Dvadsaťtisíc míľ pod morom
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 749 076
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­