SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dvadsaťtisíc míľ pod morom

Dobrodružný román o osude troch stroskotancov, ktorí podnikajú nedobrovoľnú podmorskú cestu okolo sveta ako zajatci kapitána Nema na jeho podmorskej lodi Nautilus.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve v Bratislave v roku 2000 ako 1.vydanie. Počet strán 63, ilustrované. (Klasické príbehy). ISBN 80-8046-142-2.

STRUČNÝ OBSAH:

Príbeh sa začína správou britských novín, že v Tichom oceáne žije netvor, ktorý potopil niekoľko lodí. Ľudia si mysleli, že to bude niečo ako chobotnice. Správa sa rýchlo šírila, a tak sa nikto nečudoval, že sa dostala v priebehu pár dní až do Ameriky.

V tejto dobe sa zdržiaval v Amerike profesor Aronnax so svojím sluhom Conseilom. Ešte v ten deň boli pozvaní na loď Abraham Lincoln kapitánom Farragutom na výpravu do Tichého oceánu.

Za niekoľko dní sa ocitli v samom vnútri oceánu. Zrazu zbadali niečo divné, ​​vyzeralo to ako onen netvor. Po chvíli zistili, že sa netvor veľmi rýchlo približuje, aby náhle prerazil fregate bok. Silným nárazom z lode vypadlo niekoľko ľudí, medzi nimi boli profesor Aronnax, jeho sluha Conseil a harpunár Ned Land. Profesor s Conseilom sa ocitli ďaleko od lode. Keď začali volať o pomoc, nikto ich nepočul, pretože rozbitá loď plávala späť do Ameriky. Začul ich ale Ned, ktorý stál na chrbte netvora.

Keď za ním doplávali, zistili, že nejde o zviera, ale o oceľovú ponorku. Odrazu sa ponorka začala potápať. Začali preto dupať na jej povrch, otvoril im kapitán Nemo, ktorý ponorku zostavil a následne im oznámil, že v nej zostanú do konca ich života.

V ponorke strávili niekoľko mesiacov a zažili mnoho dobrodružstiev. Utiecť sa im podarilo pri brehoch Škótska. Potom už nikdy nepočuli o ponorke ani o kapitánovi Nemovi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: LoLo, 14.05.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Cesta do stredu Zeme
-Cesta okolo sveta za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvadsaťtisíc míľ pod morom
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Dvadsaťtisíc míľ pod morom v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Dvadsaťtisíc míľ pod morom

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 2 135 128
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)