SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Tajomný ostrov

Román líči osudy piatich statočných stroskotancov z balóna na neznámom ostrove. Posledný diel slávnej trilógie o kapitánovi Nemovi voľne nadväzuje na Deti kapitána Granta a Dvadsaťtisíc míľ pod morom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tajomný ostrov / Verne, Jules. - 3. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1982. - Pre čitateľov od 11 rokov. - 451 s. - (Knihy J. Verna).

STRUČNÝ DEJ:

Príbeh začína v období vojny Severu proti Juhu v Amerike. Päť severanov vrátane jedného psa, ktorí boli zajatí južanmi, sa rozhodli utiecť balónom, ktorý tam južania mali prichystaný, aby mohli informovať svoje druhy. Začala sa však strašná búrka, ktorá ich odniesla kamsi do Tichého oceánu, 2000 km od najbližšej pevniny. Tu na ostrove začali budovať kolóniu, ktorá s mnohými skúsenosťami Cyra Smitha prekvitala veľmi rýchlo. Musím poznamenať, že stroskotanci, aby nespadli do mora, museli najprv odhodiť všetky svoje veci, takže na ostrove začínali takmer od nuly.

Veľmi im pomáhala istá "tajomná osoba", ktorou sa nakoniec ukázal byť kapitán Nemo. Raz na našich osadníkov tiež zaútočili piráti, avšak pomohol im práve zásah kapitána Nema, ktorý zničil pirátsku loď torpédom.
Z vedľajšieho menšieho ostrova zase zachránili bývalého zloducha z knihy Deti kapitána Granta. Tento zloduch si odpykával svoj dvanásťročný trest na opustenom ostrove, kde úplne zdivočel.

Nakoniec stroskotanci našli kapitána Nema a jeho ponorku skrytú v jaskyni. Kapitán Nemo čoskoro zomrel na starobu.
V závere stroskotancov zachránila loď, ktorá si mala prísť pre zloducha Ayrtona po 12 rokoch jeho utrpenia.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Maty, 15.05.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Tajomný ostrov v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Jules Verne - Tajomný ostrov
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 775
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)