SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Kameň mudrcov (2)

Harry Potter a Kameň mudrcov je prvá kniha z úspešnej série fantasy kníh od J. K. Rowlingovej.
Príbeh sa točí okolo 11-ročného Harryho Pottera, ktorý sa dozvedá, že je čarodejníkom. Keď navštívi Rokfort, školu čiar a kúziel, naučí sa, ako používať mocnú mágiu. Musí sa postaviť Voldemortovi, najtemnejšiemu čarodejníkovi všetkých čias, ktorý chce získať Kameň mudrcov a obnoviť tak svoju moc. Harry musí nájsť kameň, aby zabránil Voldemortovi v jeho pláne...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Ikar v roku 2000. Počet strán 318 s., ilustrované. ISBN 80-7118-971-5.

KOMPOZÍCIA:

chronologická

HLAVNÉ POSTAVY:

Harry Potter - malý čarodejník; statočný; smutné detstvo; nemá veľký rešpekt k predpisom; talentovaný
Ron Weasley - Harryho najlepší kamarát; z chudobnej rodiny; hrá dobre šach
Hermiona Grangerová - Harryho kamarátka; múdra, rada sa učí; pochádza zo zmiešanej rodiny

DÔLEŽITÉ VEDĽAJŠIE POSTAVY:

Hagrid - obor; hájnik a správca v Rokforte; hodný, citlivý; má rád obrovské zvieratá
Snape - profesor lektvarov v Rokforte; nenávidí Harryho; nespravodlivý
Quirrell - profesor obrany proti čiernej mágii; koktá, bojí sa
Dumbledore - riaditeľ Rokfortu; mocný čarodejník

DEJ:

Jedného dňa sa pred prahom domu rodiny Dursleyovcov objavilo ročné dieťa s jazvou na čele. Bol to Harry, synovec pani Dursleyovej, ktorá sa so svojou sestrou vôbec nestýkala, pretože ju nemala rada z dôvodu, že bola čarodejnica. Tej noci, čo sa objavil Harry pred prahom domu Dursleyovcov, sa stala ešte jedna vec. Tú noc totiž zlý černokňažník, ktorého meno sa nehovorí (Lord Voldemort), zavraždil Harryho kúzelníckych rodičov, Jamesa a Lily Potterovcov. Voldemort sa chystal zabiť aj Harryho, lenže niečo mu v tom zabránilo, a od tej noci má Harry na čele jazvu v tvare blesku.

Harry žil u Dursleyovcov strastiplným životom až do svojich 11 rokov. Nenávideli ho za to, že bol iný. Jedného dňa prišiel Harrymu list z Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. Dursleyovci Harryho nechceli nikam pustiť, pretože boli plní predsudkov a neznášali čokoľvek abnormálne.

Pre Harryho si prišiel hájnik z Rokfortu, Rubeus Hagrid, a oznámil mu, že je čarodejník. Harry s Hagridom nakúpil všetky potrebné veci, avšak kým niečo mohli kúpiť, museli ísť do Gringottbanky. Harry si vybral časť peňazí, čo mu zanechali jeho rodičia, a Hagrid si ešte niečo zobral z iného trezoru, čo bolo prísne tajné!

Harry mal nastúpiť 1. septembra do vlaku do Rokfortu na nástupišti 9 a 3/4, lenže na vlakovej stanici také nástupište vôbec nebolo. Po chvíľke hľadania začul nejakú rodinu, ako hovorí o Rokforte. A tak šiel Harry rýchlo za nimi a spýtal sa ich, ako sa tam dostať. Povedali mu, že stačí iba vbehnúť do steny medzi nástupišťami 9 a 10.

Vo vlaku stretol Rona Weasleyho, s ktorým sa skamarátil.
Hneď ako dorazili do Rokfortu a prišli do Veľkej siene, začalo rozraďovanie do fakúlt, ktoré niesli tieto názvy: Chrabromil, Bifľomor, Bystrohlav a Slizolin. Harry bol zaradený s Ronom a Hermionou Grangerovou, s ktorou sa neskôr tiež skamaráti, do Chrabromilskej fakulty, kam patria len študenti so statočným srdcom.

Harry, Ron a Hermiona zažívajú mnohé dobrodružstvá, napríklad keď bojujú s trollom, keď sa starajú o Hagridovho nelegálne držaného trojhlavého psa alebo keď Harryho prijmú do Chrabromilského metlobalového tímu.

Lenže jedného dňa sa Hagrid nechtiac zmieni o Nicolasovi Flamelovi, a tak sa trojica dozvie, že v Rokforte je ukrytý Kameň mudrcov - elixír života, a majú podozrenie, že jeden z profesorov - Snape - ho chce ukradnúť pre Voldemorta.

Tiež zistili, že sa hovorí, že riaditeľ školy Albus Dumbledore je jediný, koho sa kedy Voldemort bál.

Keďže Harry dostal na Vianoce neviditeľný plášť po svojom otcovi, mohol ho využiť na večerné sledovanie Snapea, aby sa presvedčil, či je jeho tušenie pravdivé.

Harry, Ron a Hermiona si myslia, že Kameň mudrcov sa skrýva pod poklopom, ktorý videli pod trojhlavým psom, a tak sa tam vydajú.

Musia prejsť skúškami, ktoré vymysleli sami učitelia. Napr. chytiť správny lietajúci kľúč, vyhrať partiu čarovného šachu v ľudskej veľkosti... Akonáhle vyhrali šach, ďalej mohol pokračovať len Harry, pretože ostatní boli buď niekde uväznení alebo jednoducho nemohli ísť ďalej. Harry sa dostal až do poslednej miestnosti, kde sa nachádzalo iba zrkadlo z Erisedu, ktoré ukazovalo najtajnejšie túžby človeka. Ale Snape tam nečakal, čakal tam iný z profesorov – Quirrell. Ukázalo sa, že to on spolupracuje s Voldemortom.

Kameň mudrcov sa magicky ocitne v Harryho vrecku a on bojuje s Quirrellom, po čom sa prebudí na ošetrovni. Dumbledore mu vysvetlí, že Quirrell je mŕtvy a kameň zničený, Voldemort však stále niekde je. Chrabromil vďaka odvahe študentov vyhrá školský pohár.

Končí sa školský rok a Harry musí naspäť do muklovského sveta.

JAZYK:

Nespisovný jazyk (iba keď hovorí Hagrid), inak všade spisovný

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: SeaBaslisk3344, 13.01.2023

­­­­

Výpisok Harry Potter a Kameň mudrcov (2) v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Kameň mudrcov (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 416
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)