SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Tajomná komnata

Prázdniny po prvom roku na Rokforte boli u strýka a tety na nevydržanie. Ale tesne pred odchodom do školy Harryho varuje podivné stvorenie - škriatok Dobby. Keď sa vraj do školy vráti, stane sa katastrofa! A dejú sa skutočne hrozné veci. Okrem toho, že majú nového profesora na obranu proti čiernej mágii, vystatovačného Gilderoya lockharta, že na dievčenských záchodoch straší Umrnčaná Myrta a Ronova sestra Ginny vebnuje Harrymu prílišnú pozornosť, akási temná sila začne premieňať študentov Rokfortu na kameň...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Rowlingová, J. K. - 1. vyd. - Bratislava : Ikar, 2001. - 358 s., ilustr. - ISBN 80-551-0008-X.

MIESTO A DOBA DEJA:

V Anglicku v súčasnosti

NOVÉ POSTAVY:

Ginny Weasleyová - najmladšia sestra Rona, zamilovaná do Harryho, hanblivá
Dobby - domáci škriatok
Umrnčaná Myrta - duch dievčaťa, ktoré zahynulo pred 50 rokmi

OBSAH:

Harry sa má vrátiť po prázdninách do školy, domáci škriatok Dobby sa mu však v tom snaží zabrániť. harry strávi nejaký čas cez prázdniny v Ronovej rodine. Kvôli prekážke, ktorú im nastražil Dobby, nestihnú Ron s Harrym vlak, a preto do Rokfortu letia začarovaným autom pána Weasleyho. Harry počje hlasy, ktoré nikto iný nevníma. V hrade sa dejú zvláštne veci - školníkova mačka aniekoľko študentov, medzi nimi aj Hermiona, skamenejú. Na stenách sa objavujú nápisy a všetci vedia, že Tajomná komnata je znovu otvorená. Harry zistí, že rozumie reči hadov. Nájde denník T. R. Riddla, ktorý Harryho zavedie do doby pred 50 rokmi, kedy bola Tajomná komnata prvýkrát otvorená.
Hagrid bol vtedy obvinený z otvorenia a bol vylúčený zo školy. Veľa ľudí podozrieva Harryho, že je Slizolinov dedič a on otvoril Tajomnú komnatu, kde sídli príšera, ktorá zabíja. Hagrid ani Harry však Tajomnú komnatu neotvorili, bol to Voldemort.
Prvýkrát ako študent pred 50 rokmi, druhýkrát s pomocou Ginny, ktorú zmanipuloval prostredníctvom svojho denníku (Voldemortovo pravé meno bolo totiž T. R. Riddle), ktorému sa dievča zverovalo. Ginny písala nápisy na stenu, bez toho, aby o tom v skutočnosti vedela. Nakoniec sama odíde, hoci proti svojej vôli, do Tajomnej komnaty. Harry s Ronom ju idú zachrániť. Harry sa stretáva s mladým Voldemortom, ktorý načerpal silu z Ginny.
V komnate je bazilisk. Harry ho pomocou meča a fénixa od Dumbledora premôže a zničí Voldemortov denník. Ginny je zachránená.
Žiaci, ktorí skameneli, pretože zahliadli baziliska v odraze, sú zachránení elixírom z mandragor.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.03.2019

­­­­

Výpisok Harry Potter a Tajomná komnata v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Tajomná komnata
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 299 963
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)