SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Ohnivá čaša

Harryho štvrtý rok na Rokforte sa celý točí okolo turnaja, na ktorom sa stretnú študenti troch čarodejníckych škôl v sérii čoraz náročnejších úloh. Súťažiaci sú vyberaní ohnivou čašou, ktorá tentokrát z Rokfortu vyberie Harryho. Zvláštne je, že ten sa vôbec neprihlásil...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Rowlingová, J. K. - 3. vyd. - Bratislava : Ikar, 2015. - 710 s. - ISBN 978-80-551-4310-1.

OBSAH:

Harryho čaká štvrtký rok na Rokforte. Ale ešte predtým ide s Ronom a Hermionou na majstrovstvá sveta v metlobale. Večer po zápase sa na oblohe zjaví Temné znamenie.

Po tomto nemilom zážitku sa Harry vracia na Rokfort, kde je, ako vždy, nový učiteľ obrany proti čiernej mágii - slávny auror Divooký Moody.

Tento rok sa na Rokforte organizuje Trojčarodejnícky turnaj. Šampiónov vyberá Ohnivá čaša. Turnaja sa smú zúčastniť len čarodejníci starší než 17 rokov. Napriek tomu je vybraný Harry, ktorý je zmätený, ale musí sa zúčastniť.

Prvá úloha na seba nenechá dlho čakať. Harry premôže draka a získa zlaté vajce, ktoré je i nápovedou pre ďalšiu úlohu.

Druhá úloha je ešte náročnejšia. Harry musí vydržať hodinu pod vodou a zachrániť Rona. To sa mu tiež podarí a čaká ho už len tretia, posledná úloha.

Súťažiaci musia prejsť bludiskom, ktoré je plné rôznych nástrah, a dostať sa k trofeji. Kto tam bude prvý, zvíťazí. Harry nemá na ceste skoro žiadne prekážky, a tak sa rýchlo dostane k poháru. V rovnakom čase tam dorazí aj druhý Rokfortský šampión, Cedric Diggory. Dohodnú sa, že sa pohára dotknú naraz, aby vyhrali spoločne. Pohár je však prenášadlo, ktoré ich dopraví na cintorín k Voldemortovým stúpencom smrťožrútom. Tam sa za pomoci Harryho krvi zrodí Lord Voldemort. Zabije Cedrika a chce bojovať s Harrym. Ten v pravý moment utečie, vezme Cedrikovo telo a dotkne sa pohára. Je späť v Rokforte.

Tam zistí, že celú dobu prechádzal turnajom hladko vďaka pomoci falošného Divookého Moodyho, ktorý ostal verným služobníkom Voldemorta.

Temný Pán znovu povstal.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Kateřina Němcová, 15.03.2019

­­­­

Výpisok Harry Potter a Ohnivá čaša v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Ohnivá čaša
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 026
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)