SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

V ďalšom pokračovaní dobrodružstva študenta čarodejníckej školy Harryho a jeho kamarátov sledujeme príbeh nebezpečného väzňa na úteku. Z väzenia pre čarodejníkov ušiel nebezpečný Sirius Black. Všetci sú znepokojení, pretože sa zdá, že prenasleduje práve Harryho Pottera, ktorý po nudných prázdninách u tety a strýka začína ďalší školský rok na Rokforte. S množstvom nových tajomných predmetov a magických úloh prichádza tiež veľa dobrodružstiev a ešte prekvapivejšie rozuzlenie príbehu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Rowlingová, J. K. - 1. vyd. - Bratislava : Ikar, 2001. - 437 s. - ISBN 80-551-0046-2.

STRUČNÝ OBSAH:

Cez prázdniny Harry z muklovských novín zistil, že z čarodejníckeho väzenia Azkabanu utiekol istý Sirius Black. Black mal údajne zradiť Potterovcov a kvôli tomu ich Voldemort zabil.

Keď všetci prišli do Rokfortu, Harry sa dozvedel, že Black ho chce zabiť. Kvôli tomu museli strážiť hrad dementori z Azkabanu.

Prvá hodina starostlivosti o zázračné tvory bola s hipogrifom Hrdozobcom (bytosť medzi orlom a koňom). Hipogrifov netreba urážať, pretože sú hrdé a môžu zaútočiť. To ale Draca Malfoya nezaujímalo. Urazil Hrdozobca a ten ho poškrabal. Dracov otec chcel, aby bol Hrdozobec popravený, a tak sa aj stalo...

Keď Harry, Ron a Hermiona odchádzali z popravy, zahliadol Ron jeho potkana Prašivca, ktorý mu nedávno utiekol, ako lezie pod Zúrivú vŕbu. Vzápätí ho nejaký veľký čierny pes chytí za nohu a odtiahne tiež po vŕbu. Harry a Hermiona šli samozrejme za ním. Ocitnú sa v Škriekajúce búde.

Bol tu rokfortský učiteľ Lupin, čierny pes, ktorý sa premenil na Siriusa Blacka a aj Prašivec. Black a Lupin vysvetlia, že je Sirius nevinný a dokonca Harryho krstný otec. A ten, kto zradil Potterovcov, je Prašivec či Peter Pettigrew.
Pettigrew bol animágus a po celý čas bol premenený na potkana, aby ho nikto nenašiel. Lupin sa priznal, že sa pri splne mení na vlkolaka.

Keď sa vracali do Rokfortu, na oblohe žiaril mesiac v splne. Lupin sa začal okamžite premieňať, a keď Sirius nedával pozor, Pettigrew utiekol.

Po chvíli sa pri Harrym a Siriusovi objavili dementori. Potom ale niekto vyčaroval Patronusa a oboch ich zachránil.
Keď už boli na hrade na ošetrovni, Dumbledore im povedal, aby sa vrátili v čase, s tým, že môže zachrániť viac než jeden život.
Hermiona a Harry teda zachránia Hrdozobca a s jeho pomocou vyslobodia z veže Siriusa, ktorý s Hrdozobcom odletí na bezpečné miesto.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Verry, 20.03.2019

­­­­

Výpisok Harry Potter a Väzeň z Azkabanu v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 300 229
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)