SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

V ďalšom pokračovaní dobrodružstva študenta čarodejníckej školy Harryho a jeho kamarátov sledujeme príbeh nebezpečného väzňa na úteku. Z väzenia pre čarodejníkov ušiel nebezpečný Sirius Black. Všetci sú znepokojení, pretože sa zdá, že prenasleduje práve Harryho Pottera, ktorý po nudných prázdninách u tety a strýka začína ďalší školský rok na Rokforte. S množstvom nových tajomných predmetov a magických úloh prichádza tiež veľa dobrodružstiev a ešte prekvapivejšie rozuzlenie príbehu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Rowlingová, J. K. - 1. vyd. - Bratislava : Ikar, 2001. - 437 s. - ISBN 80-551-0046-2.

STRUČNÝ OBSAH:

Cez prázdniny Harry z muklovských novín zistil, že z čarodejníckeho väzenia Azkabanu utiekol istý Sirius Black. Black mal údajne zradiť Potterovcov a kvôli tomu ich Voldemort zabil.

Keď všetci prišli do Rokfortu, Harry sa dozvedel, že Black ho chce zabiť. Kvôli tomu museli strážiť hrad dementori z Azkabanu.

Prvá hodina starostlivosti o zázračné tvory bola s hipogrifom Hrdozobcom (bytosť medzi orlom a koňom). Hipogrifov netreba urážať, pretože sú hrdé a môžu zaútočiť. To ale Draca Malfoya nezaujímalo. Urazil Hrdozobca a ten ho poškrabal. Dracov otec chcel, aby bol Hrdozobec popravený, a tak sa aj stalo...

Keď Harry, Ron a Hermiona odchádzali z popravy, zahliadol Ron jeho potkana Prašivca, ktorý mu nedávno utiekol, ako lezie pod Zúrivú vŕbu. Vzápätí ho nejaký veľký čierny pes chytí za nohu a odtiahne tiež po vŕbu. Harry a Hermiona šli samozrejme za ním. Ocitnú sa v Škriekajúce búde.

Bol tu rokfortský učiteľ Lupin, čierny pes, ktorý sa premenil na Siriusa Blacka a aj Prašivec. Black a Lupin vysvetlia, že je Sirius nevinný a dokonca Harryho krstný otec. A ten, kto zradil Potterovcov, je Prašivec či Peter Pettigrew.
Pettigrew bol animágus a po celý čas bol premenený na potkana, aby ho nikto nenašiel. Lupin sa priznal, že sa pri splne mení na vlkolaka.

Keď sa vracali do Rokfortu, na oblohe žiaril mesiac v splne. Lupin sa začal okamžite premieňať, a keď Sirius nedával pozor, Pettigrew utiekol.

Po chvíli sa pri Harrym a Siriusovi objavili dementori. Potom ale niekto vyčaroval Patronusa a oboch ich zachránil.
Keď už boli na hrade na ošetrovni, Dumbledore im povedal, aby sa vrátili v čase, s tým, že môže zachrániť viac než jeden život.
Hermiona a Harry teda zachránia Hrdozobca a s jeho pomocou vyslobodia z veže Siriusa, ktorý s Hrdozobcom odletí na bezpečné miesto.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Verry, 20.03.2019

­­­­

Výpisok Harry Potter a Väzeň z Azkabanu v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 611
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­