SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Botto Ján (*27.01.1829 - †28.04.1881)

­­­­

Smrť Jánošíkova

Vrcholná básnická skladba slovenského romantika doplnená o drobné vlastenecké básne.
Smútok, ktorý vyplýva z básne, je výsledkom porevolučného sklamania. Autor vyjadril sklamanie a pocity rezignácie štúrovcov po revolúcii. V ľuďmi ospevovanom Jánošíkovi videl živelnú vzburu proti neľudskému útlaku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladateľstvo Tatran v Bratislave roku 1984 (3. vydanie). Na vydanie pripravil J. Marták, doslov napísal C. Kraus. Počet strán: 202.

STRUČNÝ OBSAH:

Celá skladba je rozdelená do deviatich spevov.

Dej začína predspevom. Jánošík s chlapcami idú "po zboji" (sú zbojníci). Báseň nezachytáva celý život, ale až jeho tragický koniec.

Jánošík je polapený vďaka zrade Gajdošíka a starej baby, ktorá mu hodila hrach pod nohy a kričala, aby ho sekali do pása a preťali čarovnú žilku. Vo väzení premýšľa o svojom živote a osude. Uvažuje, kto viac zabíjal, či on alebo jeho kati, chodil "po zboji", aby naučil pánov netýrať, aby zbavil ľud ťažkej nevôle a aby bol na slobode. Potom je Jánošík popravený, pretože posol privážajúci milosť sa oneskoril.

V poslednom, deviatom speve, sa Jánošík ocitá vo svete víl a žení sa navždy s ich kráľovnou. Stáva sa nezraniteľným v ríši podsvetia.

Rozsudok nad Jurajom Jánošíkom bol vykonaný 17. marca 1713, bol zavesený na hák za ľavé rebro na popravisku Šibeničky v Liptovskom Mikuláši.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Niccy, 30.11.2018

­­­­

Výpisok Smrť Jánošíkova v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ján Botto - Smrť Jánošíkova
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 895
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)