SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Botto Ján (*27.01.1829 - †28.04.1881)

­­­­

Smrť Jánošíkova

Vrcholná básnická skladba slovenského romantika doplnená o drobné vlastenecké básne.
Smútok, ktorý vyplýva z básne, je výsledkom porevolučného sklamania. Autor vyjadril sklamanie a pocity rezignácie štúrovcov po revolúcii. V ľuďmi ospevovanom Jánošíkovi videl živelnú vzburu proti neľudskému útlaku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladateľstvo Tatran v Bratislave roku 1984 (3. vydanie). Na vydanie pripravil J. Marták, doslov napísal C. Kraus. Počet strán: 202.

STRUČNÝ OBSAH:

Celá skladba je rozdelená do deviatich spevov.

Dej začína predspevom. Jánošík s chlapcami idú "po zboji" (sú zbojníci). Báseň nezachytáva celý život, ale až jeho tragický koniec.

Jánošík je polapený vďaka zrade Gajdošíka a starej baby, ktorá mu hodila hrach pod nohy a kričala, aby ho sekali do pása a preťali čarovnú žilku. Vo väzení premýšľa o svojom živote a osude. Uvažuje, kto viac zabíjal, či on alebo jeho kati, chodil "po zboji", aby naučil pánov netýrať, aby zbavil ľud ťažkej nevôle a aby bol na slobode. Potom je Jánošík popravený, pretože posol privážajúci milosť sa oneskoril.

V poslednom, deviatom speve, sa Jánošík ocitá vo svete víl a žení sa navždy s ich kráľovnou. Stáva sa nezraniteľným v ríši podsvetia.

Rozsudok nad Jurajom Jánošíkom bol vykonaný 17. marca 1713, bol zavesený na hák za ľavé rebro na popravisku Šibeničky v Liptovskom Mikuláši.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Niccy, 30.11.2018

­­­­

Výpisok Smrť Jánošíkova v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ján Botto - Smrť Jánošíkova
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 793
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­