SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Rómeo a Júlia

  • literárny druh: dráma
  • literárny žáner: tragédia

STRUČNE O AUTOROVI:

William Shakespeare bol anglický básnik a dramatik 16. storočia. Narodil sa v Stratforde nad Avonou. Písal komédie, neskôr, od roku 1608, prevažne tragédie. Napísal 37 divadelných hier, 154 sonetov, básne. Je považovaný za anglického národného básnika a kľúčovú postavu európskej drámy.

PREMIÉRA:

Hra mala premiéru v roku 1595 (renesancia).

TÉMA:

Príbeh o nešťastnej láske, ktorej bránia dva znepriatelené rody - Montekovci a Kapuletovci.

POSTAVY:

Rómeo - syn Montekovcov; dobrosrdečný mladík; bláznivo zamilovaný do Júlie
Júlia - dcéra Kapuletovcov; mladá a nešťastne zamilovaná do Rómea
otec Lorenzo - oddávajúcí Rómea a Júlie; františkánsky mních
Montecchy a Capuletty - hlavní predstavitelia oboch rodov
Mercutio - Romeov priateľ
Paris - mladý šľachtic; mal si vziať Júliu
Tybalt - Júliin bratranec; veľmi pomstychtivý a neznášanlivý voči Montekovcom

STRUČNÝ DEJ:

V talianskom meste Verona panuje už roky medzi dvomi rodmi (Montekovci a Kapuletovci) veľký spor. Rómeo z rodu Montekovcov sa zúčastní plesu Kapuletovcov, na ktorom sa zamiluje do krásnej Júlie Kapuletovej a ona zase doňho. Milenci sa nechajú oddať otcom Lorenzom.

Po ich sobáši dochádza k stretu Rómea s Tybaltom, ktorý ho na smrť nenávidí a ktorý mu zabil priateľa Mercutia. Preto ho Rómeo zabije, za čo je vyhostený z Verony. Týmto sa Júlia veľmi trápi a ešte viac je smutná, keď sa dozvie, že jej rodina chce, aby si vzala mladého šľachtica Parisa. Júlia sa preto rozhodne ísť po radu k otcovi Lorenzovi, ktorý jej ponúkne nápoj, po ktorom bude vyzerať ako mŕtva. Júlia súhlasí a nápoj vypije.

Jej rodina ju pochová do rodinnej hrobky. Keď sa o tom dozvie Rómeo, vydá sa do Verony a rozhodne sa umrieť vedľa svojej milej. Po vypití jedu umiera, ale medzitým sa prebúdza Júlia, ktorá vedľa seba uvidí mŕtveho Rómea. Dýkou si prebodne srdce a umrie.

Ich rodiny sa zmieria až nad ich spoločným hrobom, do ktorého sú Rómeo a Júlia pochovaní.

KOMPOZÍCIA DIELA:

Celé dielo má chronologickú kompozíciu, gradáciu.

JAZYK:

  • forma veršovaná, jambický verš (pre Shakespeara typický)
  • dielo sa rozdeľuje na 5 dejstiev (úvod, zápletka, vyvrcholenie deja, zvrat, záver) a má prológ
  • jazyk spisovný, citovo zafarbené výrazy
  • priama reč - dialógy, monológy
  • rečnícke otázky: "Ach Rómeo, Rómeo! Prečo si len Rómeo?"

VLASTNÝ NÁZOR:

Pri čítaní tejto knihy ma zaskočil ich nízky vek! Nedokážem si predstaviť v 14 rokoch sa takto vážne zamilovať, nieto ešte pre lásku zomrieť! Inak sa mi táto kniha čítala celkom dobre. Síce mala smutný koniec, ale to vôbec nevadí, pretože zomrieť pre lásku je asi najsilnejšie možné vyjadrenie tohto citu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: LUCIE, 16.04.2019

­­­­

Výpisok Rómeo a Júlia v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
William Shakespeare - Rómeo a Júlia
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 393
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)