SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet, kráľovič dánsky

Žiadna divadelná hra na svete nesústredila na seba takú pozornosť ako Hamlet. Už celých štyristo rokov vzrušuje, desí a dojíma tento tragický príbeh dánskeho princa široké vrstvy divákov a provokuje najväčších mysliteľov k úvahám o podstate ľudskej existencie.
Interpretácií Hamleta je nespočet, a napriek tomu táto hra zostáva aj naďalej tajomná a nevyspytateľná ako život sám. Hamlet je Hamletom, aj keď sa mení ako s dobou, tak s každou novou inscenáciou, s každým novým hereckým stvárnením.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Hamlet / Shakespeare, William. - B. v. - Bratislava : Ikar, 2006. - 182 s. - ISBN 80-551-1332-7.

POSTAVY:

Hamlet - dánsky princ
Claudis - dánsky kráľ, strýko Hamleta
Gertrúda - dánska kráľovná, matka Hamleta
duch mŕtveho kráľa (Hamletovho otca)
Horacio - Hamletov priateľ
Polonius - štátny radca
Laertes - syn Polonia
Ofélia - dcéra Polonia
Rosencrantz a Guildenstern - bývalí spolužiaci Hamleta

DEJ:

Príbeh sa odohráva v Dánsku. Princovi Hamletovi sa zjaví duch otca, ktorý zomrel za podozrivých okolností, a povie mu, že ho zabil jeho vlastný brat (strýko Hamleta) Klaudius. A potom si vzal za ženu Hamletovu matku, kráľovnú Gertrúdu. Hamlet ho má pomstiť. Predstiera, že je šialený. Aby nadobudol istotu o Klaudiovom zločine, inscenuje s potulnými hercami divadelné predstavenie, ktorého dej zobrazuje udalosti po otcovej smrti. Kráľ je zdesený, tuší však, že Hamlet šialenstvo predstiera, a preto ho posiela do Anglicka.

Raz, keď sa ide porozprávať s matkou, začuje za kreslom nejaký hlas a kreslo prebodne. Za kreslom leží mŕtvy najvyšší komorník Polonius. Keď sa to dozvie jeho dcéra Ofélia, zošalie a potom sa utopí. Poloniov syn Laertes sa chce pomstiť. Dohodne sa s kráľom, že bude mať pri súboji navyše ostrý kord a ešte k tomu potretý jedom. Kráľ navyše otrávi víno. Keď Hamlet zistí zradu, vytrhne Laertovi otrávený kord a prebodne ním jeho aj kráľa Claudia. Je však zranený.

Kráľovná sa napije otráveného vína a umiera. Nažive zostáva len Hamletov priateľ Horacio a Hamlet mu hovorí, aby povedal pravdu o ťom, čo sa stalo, a že novým kráľom má byť nórsky vojvodca Fortinbras. Hamlet umiera. Fortinbras prichádza a stáva sa kráľom...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Monika V, 15.08.2019

­­­­

Výpisok Hamlet, kráľovič dánsky v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
William Shakespeare - Hamlet, kráľovič dánsky
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 320
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)