SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Shakespeare William (*23.04.1564 - †23.04.1616)

­­­­

Hamlet, kráľovič dánsky

Žiadna divadelná hra na svete nesústredila na seba takú pozornosť ako Hamlet. Už celých štyristo rokov vzrušuje, desí a dojíma tento tragický príbeh dánskeho princa široké vrstvy divákov a provokuje najväčších mysliteľov k úvahám o podstate ľudskej existencie.
Interpretácií Hamleta je nespočet, a napriek tomu táto hra zostáva aj naďalej tajomná a nevyspytateľná ako život sám. Hamlet je Hamletom, aj keď sa mení ako s dobou, tak s každou novou inscenáciou, s každým novým hereckým stvárnením.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Hamlet / Shakespeare, William. - B. v. - Bratislava : Ikar, 2006. - 182 s. - ISBN 80-551-1332-7.

POSTAVY:

Hamlet - dánsky princ
Claudis - dánsky kráľ, strýko Hamleta
Gertrúda - dánska kráľovná, matka Hamleta
duch mŕtveho kráľa (Hamletovho otca)
Horacio - Hamletov priateľ
Polonius - štátny radca
Laertes - syn Polonia
Ofélia - dcéra Polonia
Rosencrantz a Guildenstern - bývalí spolužiaci Hamleta

DEJ:

Príbeh sa odohráva v Dánsku. Princovi Hamletovi sa zjaví duch otca, ktorý zomrel za podozrivých okolností, a povie mu, že ho zabil jeho vlastný brat (strýko Hamleta) Klaudius. A potom si vzal za ženu Hamletovu matku, kráľovnú Gertrúdu. Hamlet ho má pomstiť. Predstiera, že je šialený. Aby nadobudol istotu o Klaudiovom zločine, inscenuje s potulnými hercami divadelné predstavenie, ktorého dej zobrazuje udalosti po otcovej smrti. Kráľ je zdesený, tuší však, že Hamlet šialenstvo predstiera, a preto ho posiela do Anglicka.

Raz, keď sa ide porozprávať s matkou, začuje za kreslom nejaký hlas a kreslo prebodne. Za kreslom leží mŕtvy najvyšší komorník Polonius. Keď sa to dozvie jeho dcéra Ofélia, zošalie a potom sa utopí. Poloniov syn Laertes sa chce pomstiť. Dohodne sa s kráľom, že bude mať pri súboji navyše ostrý kord a ešte k tomu potretý jedom. Kráľ navyše otrávi víno. Keď Hamlet zistí zradu, vytrhne Laertovi otrávený kord a prebodne ním jeho aj kráľa Claudia. Je však zranený.

Kráľovná sa napije otráveného vína a umiera. Nažive zostáva len Hamletov priateľ Horacio a Hamlet mu hovorí, aby povedal pravdu o ťom, čo sa stalo, a že novým kráľom má byť nórsky vojvodca Fortinbras. Hamlet umiera. Fortinbras prichádza a stáva sa kráľom...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Monika V, 15.08.2019

­­­­

Výpisok Hamlet, kráľovič dánsky v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
William Shakespeare - Hamlet, kráľovič dánsky
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 638
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­