SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Piata hora

Novela o nevyhnutnom. Kniha rozpráva príbeh proroka Eliáša.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 2. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Sofa v roku 1998. Počet strán 240, ISBN 80-89033-30-X.

DEJ:

Prorok Eliáš sa narodil v Izraeli a už odmalička sa rozprával s Anjelom Pána. Stal sa stolárom a jedného dňa v dielni sa mu zjavil Boh a vyzval ho, aby povedal kráľovi, ktorý sa oženil so sidonskou princeznou Jezabel, ktorá vyznávala boha Baala, že v Izraeli nezaprší, kým sa tam nevráti viera v Pána. Eliáš úlohu splní, ale Jezabel nechá popraviť všetkých prorokov, ktorí sa neobrátia na vieru v Baala. Eliáš má byť popravený. Pán mu však pomôže utiecť, živí ho v púšti a nakoniec ho pošle k vdove do libanonského Akbaru.

Eliáš je v Akbare najprv považovaný za prekliatie, ale po tom, čo vystúpi na Piatu horu, kde majú mať sídlo libanonskí bohovia a vzkriesi z mŕtvych vdovinho syna, stane sa v Akbare váženým obyvateľom a poradcom vládcu. Kňazi a veliteľ vojsk však chcú rozpútať vojnu s asýrskym vojskami, ktoré sa schádzajú pri vchode do mesta. Vládca aj Eliáš sú proti, ale kňazovi, ktorý sa bojí používania a rozšírenia písma z Byblu, sa nakoniec podarí konflikt vyprovokovať a Asýrčania mesto zničia. Pri útoku zabijú vdovu, do ktorej sa Eliáš medzitým zamiloval. Eliáš sa stará o jej syna a zvádza boj s Bohom - zničené mesto s pomocou zvyšných vdov, starcov a detí znovu obnoví a navráti mu bývalú obchodnú dôležitosť. Potom sa s bohom opäť udobria a Hospodin ho povolá späť do Izraela, kde s jeho pomocou Eliáš obráti svojich krajanov späť k pravej viere.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi veľmi páčila, pretože je to krásny príbeh o životných vzostupoch a pádoch proroka, jeho pochybách o Bohu, jeho poslušnosti, utrpenie i šťastie.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Eva, 04.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Alchymista
-Démon a slečna Prymová
-Jedenásť minút
-Piata hora
-Veronika sa rozhodla zomrieť
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Piata hora v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Paulo Coelho - Piata hora
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 465
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­