SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Jedenásť minút

Nekonvenčný psychologický román presláveného brazílskeho autora o mladej prostitútke a o hľadaní lásky, v ktorej splýva telo s dušou.
Mladučká Mária z brazílskeho vnútrozemia vyrástla do krásy a nechala sa zlákať na kariéru tanečnice vo Švajčiarsku; nakoniec sa dobrovoľne stáva prostitútkou v ženevskom podniku Copacabana. Do "práce" nosí však len telo, myšlienky a srdce necháva na stránkach svojho denníka a všetky snahy sústreďuje na jediný cieľ: kúpu farmy v rodnej Brazílii, kam sa chce vrátiť. Hoci je mužmi sklamaná, neprestáva hľadať naozajstnú, harmonickú lásku. V podobe mladého svetobežníckeho maliara sa jej to nakoniec skutočne podarí.
Román, v ktorom je tok rozprávania prerušovaný úryvky dievčininho intímneho denníka, pôsobí neobyčajne autenticky, je nevšedným pohľadom na vzťah sexu a duševnej lásky a autorových priaznivcov určite upúta.

BIBLIOGRAFRICKÉ ÚDAJE:

Z originálu Onze minutos preložila Miroslava Petrovská. Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve Sofa v roku 2003, Počet strán 230. ISBN 80-89033-35-0.

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Cieľom knižky je odbúrať predsudky o láske. Láska sa stala niečím zovšedneným a znehodnocovaným. Kniha hovorí o intenzívnom vzťahu tela a duše a o tom, ako dosiahnuť pravé a nepredstierané city a harmóniu vzťahu k inému.

MIESTO DEJA:

Spočiatku Brazília, potom Švajčiarsko

HLAVNÉ POSTAVY:

Maria - sklamaná prostitútka, ktorá sa odmieta zamilovať; naivná
Ralf Hart - maliar; chce si k sebe nájsť spriaznenú dušu, ktorú neskôr nachádza v Marii

DEJ:

Maria pochádza z malej nudnej dediny, túži sa dostať do hlavného mesta Brazílie. Našetrí si peniaze a vyráža na dovolenku do Rio de Janeira. Stretáva sa tam s mužom, ktorý jej ponúka dobre platenú prácu tanečnice vo Švajčiarsku. V Ženeve však zistí, že ju muž podviedol - práca vôbec nie je tak dobre platená a navyše je veľmi obmedzujúca. A tak sa rozhodne ísť sa pozrieť na známu ulicu Rue de Berne, kde sa uchádza o prácu prostitútky. Má jasne dané pravidlá, ktoré musí dodržiavať a veľa peňazí si nezarába.

Raz si zájde na kávu do kaviarne, kde sa stretne so známym maliarom Ralfom Hartom, ktorý v nej uvidel "svetlo". Zverí sa mu, kde pracuje a ďalší deň ju príde navštíviť do práce. Predplatil si ju na celý večer za troch zákazníkov, a tak sa Mária dozvedela, že patrí k tým exkluzívnym. Tento večer bol pre Mariu neobvyklý. Celú dobu sa s Ralfem iba rozprávali.

Súbežne ale spoznáva ešte jedného exkluzívneho zákazníka, ktorý ju zasvätí do sveta bolesti, rozkoše a túžby, avšak postupom času sa zamiluje do Ralfa a nechce prijímať už žiadnych ďalších exkluzívnych zákazníkov.

Od príletu do Ženevy je pevne rozhodnutá, že si tu ušetrí na farmu, ktorú si chce postaviť po príchode späť do rodnej krajiny. Keď už si myslí, že má našetrené, rozhodne sa ešte rozlúčiť s Ralfom, ktorý je do nej tiež zamilovaný. Strávia spoločne krásny večer, kedy spolu majú prvý sex. Maria v ranných hodinách odchádza na letisko a odlieta späť do rodného mesta, pritom ale celý čas dúfa, že ju Ralf prekvapí a príde pre ňu na letisko a poprosí ju, aby neodlietala. Nestane sa tak...

Cestou domov mala ešte medzipristátie v Paríži, teší sa, že si stihne prehliadnuť mesto. Lenže po prílete do Paríža uvidí na letisku Ralfa Harta s kyticou v ruke, pričom vyhlási "Vždy tu bude Paríž." - hlášku z Mariinho obľúbeného filmu...

KOMPOZIČNÁ A JAZYKOVÁ ANALÝZA:

Dej je členený do kapitol, pričom vo väčšine končí kapitola zápiskami z Mariinho denníka, kniha sa zaoberá tematikou sexu a jeho úskaliami, vyskytujú sa tu prirovnania, metafory, v zápiskoch Marie sú aj nespisovné výrazy.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: adelka1997, 04.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Alchymista
-Démon a slečna Prymová
-Jedenásť minút
-Piata hora
-Veronika sa rozhodla zomrieť
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Jedenásť minút v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Paulo Coelho - Jedenásť minút
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 205
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­