SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Veronika sa rozhodla zomrieť

Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedného rána Veronika rozhodne zomrieť.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Veronika sa rozhodla zomrieť, Coelho Paulo, vyšlo v roku 2005 vo vydavateľstve Sofa, jazyk slovenčina, počet strán 196.

OBSAH:

Dvadsaťštyriročná Slovinka Veronika stráca chuť žiť - pripadá s v tom všednom stereotype celkom zbytočná a rozhodne sa spáchať samovraždu. Jej rozhodnutie nie je náhle - dlhšiu dobu sa na svoju smrť pripravuje. Celý ten čas je prekvapivo vnútorne vyrovnaná a pokojná. Štyri krabičky tabletiek na spanie však nie sú dosť, aby ju previedli na "druhú stranu".

Veronika je umiestnená do psychiatrickej liečebne vo Villete. Tamojší doktor Igor využije situáciu pre svoj pokus a povie Veronike, že bola dlhšiu dobu v kóme a jej mozok utrpel nevyliečiteľné šoky. Zostáva jej vraj maximálne týždeň života. Pomalé čakanie na smrť je ale niečo úplne iné, než dievča chcelo. Veronika je vystrašená - v prvom momente sa chce zabiť znovu... Spamätá sa a hoci sa to zdá neuveriteľné, je opäť vyrovnaná a pokojná. Objavuje v sebe úplne iné osobnosti, ktoré má rada. Ľutuje svoj čin, ale už je podľa lekára neskoro. Naväzuje kontakt s ostatnými "bláznami", zvlášť so schizofrenikom Eduardom, do ktorého sa zamiluje. Pokusný liečebný postup doktora Igora, o ktorom vie len on sám, má nečakaný úspech: uvedomenie si smrti totiž prináša vôľu žiť nielen Veronike, ale aj pacientom, s ktorými naviazala vzťah. Dievča je znovu schopné žiť!

Dr. Igor jej ale pravdu o jej zdravotnom stave (že je úplne v poriadku) povedať nestihne - v deň svojej očakávanej údajnej smrti odíde Veronika s Eduardom z liečebne, aby s ím strávila posledné chvíle svojho života. Doktor má síce výčitky, že kvôli jeho nutnej lži bude jeho pacientka žiť nejaký čas v neistote, či nie je daný deň jej posledným, že nebude žiadne "zajtra", ale na druhej strane si uvedomuje, že kým Veronika zistí pravdu, pre ňu bude každý deň vzácnosťou a bude sa ho snažiť využiť, akoby to mal byť naozaj posledný deň jej života.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Peeta, 18.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Alchymista
-Démon a slečna Prymová
-Jedenásť minút
-Piata hora
-Veronika sa rozhodla zomrieť
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Veronika sa rozhodla zomrieť v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Paulo Coelho - Veronika sa rozhodla zomrieť
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 441
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­