SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Démon a slečna Prymová

Tretia časť voľnej trilógie (Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala a Veronika sa rozhodla zomrieť), v ktorej autor rieši vzťah k životu z rôznych uhlov.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z portugalského originálu preložila Miroslava Petrovská. Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Sofa v roku 2001. Počet strán 190, ISBN 80-89033-03-2.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÝCH POSTÁV:

slečna Chantal Prymová - žena v strednom veku, najmladšia obyvateľka dediny, servírka v hoteli, temperamentná, má sen - získať peniaze a konečne odísť z dediny, ale bojí sa svoj sen uskutočniť
cudzinec - ovládnutý diablom, má za sebou ťažké smutné životné skúsenosti, jeho rodina bola zavraždená
Berta - stará vdova, vie spoznať znamenie prírody, vie sa rozprávať so zosnulým manželom

OBSAH:

Do dediny Viscos prišiel cudzinec. Chcel zistiť, či sú ľudia dobrí, alebo či v nich peniaze prebudia túžbu, ktorá ich privedie k vražde. Využil slečnu Chantal, aby uskutočnil svoj plán. V lese schoval jedenásť zlatých tehál. Jednu tehlu Chantal ukázal, aby zistil, či je schopná kradnúť. Po dedine rozhlási, že ak zabijú jedného občana, dedina dostane desať zlatých tehál. Cudzinec ale neprezradí, že ak v sebe objavia dobro a nikoho nezabijú, rovnako im zlato chce dať ako odmenu. Chantal nevie o jeho úmysle. Prinúti ho, aby jej sľúbil, že ak dedinčania nezabijú, rovnako dostanú zlato. Dedinčania si bystro zdôvodňujú svoje zlé úmysly a rozhodnú sa zabiť najstaršieho a "najzbytočnejšieho" občana - Bertu. Plánujú to urobiť tak, že všetci naraz vystrelia na Bertu. Len v niektorých puškách je ale naozajstný náboj, vo väčšine je slepý náboj, aby si každý mohol myslieť, že je nevinný. Chantal ale prehovorí k ľuďom a ľudia odmietnu Bertu zabiť. Cudzinec dá Chantal všetkých 11 tehál a Chantal si splní svoj sen - odíde z dediny. Cudzinec nezistil, či sú ľudia dobrí, alebo zlí.

MYŠLIENKA DIELA:

Dobro a zlo o človeka bojujú.

ZNAKY:

Inšpirácia dielom Fridricha Dürrenmatta: Návšteva starej dámy

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 04.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Alchymista
-Démon a slečna Prymová
-Jedenásť minút
-Piata hora
-Veronika sa rozhodla zomrieť
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Démon a slečna Prymová v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Paulo Coelho - Démon a slečna Prymová
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 748 999
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­