SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Alchymista

Sprievodcom mladého muža na ceste, na ktorej nájde naozajstný zakopaný poklad aj veľkú lásku v púštnej oáze, je múdry alchymista, ktorý ho učí, ako cez viditešné veci dôjsť k duchovnému ponaučeniu. Všetci totiž vedia celkom presne, ako majú žiť ostatní. Zato nikdy nevedia, ako majú žiť oni sami...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Alchymista, Coelho Paulo, vyšlo v roku 2000 vo vydavateľstve Sofa, jazyk slovenčina, počet strán 65.

STRUČNÝ OBSAH:

Mladému pastierovi Santiagovi sa dvakrát sníva sen, že pri egyptských pyramídach nájde poklad. Na ďalší deň ide do mesta ostrihať ovce. Stretne tam staršieho muža, ktorý je kráľom.Ten mu povie, že každý má svoj osobný príbeh a mal by ho uskutočniť. Starec Santiagovi daruje dva kamene: urím a tumím - áno a nie. Chlapec predá svoje stádo a plaví sa do Egypta.

Po vylodení si najme sprievodcu, ale ten mu ukradne všetky jeho peniaze. Santiago začne pracovať v miestnom sklenárstve a za rok jeho práce sklenárstvo prekvitá.

Po roku sa vydá s karavanou do púšte, ale musí sa zastaviť v oáze, pretože prebieha vojna kmeňov. V oáze stretne alchymistu a spoločne s ním ide ďalej do púšte k pyramídam. V polovici cesty sa s ním alchymista rozlúči a Santiago pokračuje sám.

Pri pyramídach začne kopať, ale prídu dvaja zlodeji a zbijú ho. Jeden z nich mu povie, že sa mu dvakrát sníval sen, že nájde poklad niekde v Španielsku pri kláštore. Pastier tam párkrát spával, napríklad tie noci, keď sa mu snívalo o pyramídach. Vráti sa teda späť do Španielska a poklad skutočne nájde...

ZHODNOTENIE:

Kniha sa mi veľmi páčila. Núti čitateľov premýšľať.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Adam, 18.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Alchymista
-Démon a slečna Prymová
-Jedenásť minút
-Piata hora
-Veronika sa rozhodla zomrieť
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Alchymista v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Paulo Coelho - Alchymista
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 496
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­