SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Opustený dom

V jednom veľmi opustenom dome na okraji veľmi opusteného mesta bývajú dvaja veľmi opustení ľudia. Mysleli by ste, že v tomto dome by sa každý svojou samotou utrápil, ale títo dvaja už so svojou opustenosťou žijú tak dlho, že ju jednoducho nevnímajú, alebo jej hovoria pokoj, aby to neznelo tak hrozne...

Na prízemí žije starší muž, ktorý vždy nejako vyčnieval zo spoločnosti. Ako dieťa si radšej čítal, ako by sa hral s ostatnými. Keď potom začali spolužiaci chodiť na rande, on začal hrať šach. Neskôr sa stal spisovateľom, vydal pár úspešných kníh a odsťahoval sa za mesto.
Žena, ktorá žije na prvom poschodí, mala naopak vždy veľa priateľov a veľkú rodinu. Potom sa ale celá jej rodina zahynula pri autonehode a ona zostala sama. Nikdy si už potom nenašla skutočných priateľov, a tak sa radšej presťahovala sem, kde jej jej blízkych nič nepripomínalo. Tá žena bola vždy zvyknutá na množstvo zvukov, takže jej pripadalo hrozné, že zrazu nikto okolo nej nehovoril. Začala preto zbierať hodiny a budíky, pretože ich tikanie ju upokojovalo a napĺňalo miestnosť aspoň nejakými zvukmi... Veľa budíkov znamená tiež veľa batérií, a tak žena každý mesiac vyhadzovala celé vrece bateriek.

A práve tu sa osudy týchto ľudí stretávajú. Muž, ktorý býval na prízemí, jedného dňa našiel pred domom plné vrece bateriek. Videl v tom akési znamenie. Vzal si batérie domov a roztriedil ich do škatuliek. Batérie sa pred domom začali objavovať so železnou pravidelnosťou. Boli tu monočlánky aj veľké batérie, a tak si muž založil akúsi zvláštnu zbierku.

Osud je nevyspytateľný, jedného dňa sa tak stretli muž so ženou pred domom, práve keď išla žena batérie vyhodiť a muž zobrať.
"On si berie moje batérie," zľakla sa žena. "Iste ma tajne miluje, a tak chce mať pri sebe aspoň niečo odo mňa..."
"Ona sem tie batérie nosí," pomyslel si muž. "Iste ma tajne miluje, a tak mi ich sem dáva, aby mi s mojou zbierkou pomohla."
Obaja sa natoľko vydesili predstavy, že ich samota skončí, že sa obaja svojich zbierok radšej vzdali a boli zase sami.

Pred jedným veľmi opusteným domom leží v blate hromada budíkov a bateriek a nad nimi v dvoch opustených bytoch stále žijú dvaja opustení ľudia, ktorí sa boja opustiť svoju samotu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: kaz, 08.04.2024

­­­­

Slohová práca Opustený dom v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Opustený dom
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 073
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)