SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Jesenský Janko (*30.12.1874 - †27.12.1945)

­­­­

Demokrati

V románe Demokrati sa Jesenský zmenil z mierneho parodika drobných nedostatkov malomestskej spoločnosti na zásadného kritika československých spoločenských politických kruhov.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve Tatran ako prvé vydanie v roku 1974 v Bratislave. Počet strán 508, obrazová príloha. Edícia Čítanie študujúcej mládeže.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

román

TÉMA:

Ústredná dejová niť a kompozícia diela je zároveň prostriedkom na charakteristiku spoločenského prostredia, na obraz zápasov medzi politickými stranami za prvej republiky, pričom vystupujú na povrch povahové vlastnosti ľudí.

DEJ:

Mladý právnik Landík na základe stávky s mäsiarom Tolkošom začne chodiť s Hanou, a stávka prerastie do skutočnej lásky. Landík sa zoznámi so Želkou Petrovičovou a jej postavou vstupuje do deja spoločenská smotánka. Nadriadeným sa nepáči, že Landík chodí s obyčajnou slúžkou a preložia ho. Potrestaná je aj Hanka a ich osudy sa načas rozídu.

V druhej časti je Landíkova postava zatlačená do úzadia a veľkú lásku nahradí flirt. Malomestské intrigánstvo je tu nahradené politickými machináciami.

KOMPOZÍCIA:

Román v 2 častiach, uvoľnená kompozícia, jednotlivé časti spája iba hlavná myšlienka a nositelia deja

VLASTNÝ NÁZOR:

Román je plný paradoxov a správne by sa mal volať "Nedemokrati".

CITÁT:

Teraz sa mu videlo, že „demonštrácia za rovnosť“ bude ľahká, zaujímavá, vábiaca... Hore je krásne, ale dolu ešte krajšie "predsa je len lepšie dívať sa nadol, ako hore". Hriech by bol, keby sa také dievča dostalo Tolkošovi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 24.01.2023

­­­­

Diskusia k výpisku
Janko Jesenský - Demokrati
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 032
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)