SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proces

Román je umeleckým vyjadrením ústredného motívu Kafkovej tvorby, pocitu odcudzenia a absurdity osamelého jedinca uprostred odľudštenej spoločnosti.
Hrdinom je mladý prokurista pražskej banky, znenazdajky obžalovaný z neznámeho prečinu neznámym súdom. Jeho prípad je tragédiou človeka, ktorý žil bez kontaktu so životom a bez užšieho vzťahu k spoločnosti, ktorá nemá vo svojom systéme pochopenie pre individualitu jednotlivca.
Román bol vydaný až po Kafkovej smrti a z dochovaných útržkov, zápiskov a jednolivých kapitol ho navzdory autorovej vôli zostavil a vydal Kafkov blízky priateľ Max Brod. Kniha sa preto delí na dve časti - samotný román Proces a Fragmenty, čo je oddiel knihy obsahujúci nedokončené alebo celkom nedochované kapitoly.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Proces / Kafka, Franz. - 2. slov. vyd., v tomto prekl. 1. - Bratislava : Európa, 2003. - 233 s., čb. fotogr. - (Premena ; 2). - ISBN 80-89111-04-1.

ADAPTÁCIE:

  • 1962, Le Procès, režie Orson Welles (Občan Kane)
  • 1993, The Trial, režie David Hugh Jones

STRUČNÝ DEJ:

Hlavným hrdinom je Josef K., ktorého jedného rána navštívia zástupcovia súdu a oznámia mu, že je zatknutý. V celom románe sa nedozvieme, prečo je zatknutý. Josef nevie, čo je mu kladené za vinu. Je s ním vedený súdny proces, ale Josef samotný súd nikdy neuvidí - prídu poňho dvaja muži, ktorí ho nedovedú pred súd, ale za mesto. Chcú od neho, aby sa sám zabil (aby sa vyhli trestu), on to však neurobí. Nakoniec ho jeden z mužov bodne do srdca, a tým Josefa usmrtí.

VLASTNÝ NÁZOR:

Román Proces je veľmi podmanivé dielo, ktoré odráža pohnutú atmosféru dvadsiateho storočia a doby, kedy Kafka žil. Určite stojí za prečítanie.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 17.07.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Amerika
-Premena
-Proces, Proces (2)
-Zámok
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Proces v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Franz Kafka - Proces
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 410
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)