SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Amerika

Nedokončený román pražského rodáka Franza Kafku (1883-1924) - najznámejšieho, svetovo presláveného predstaviteľa nemeckej literárnej Prahy, jedného z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Amerika / Kafka, Franz. Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave vo vydavateľstve Europa roku 2002. Počet strán 263. ISBN 80-89129-00-5

HLAVNÉ POSTAVY:

Karel Rosmann, Robinson, Delamarche, Brunelda, strýko Jakob, Tereza, hostinská

DEJ:

Keď sa šestnásťročný Karel Rosmann z Nemecka ocitá v Amerike - služobná ho totiž zviedla a teraz s ním čaká dieťa, preto je Karol rodičmi poslaný do Ameriky - ujíma sa ho strýko Jakob.

Karol však jedného dňa odchádza na návštevu, ktorú mu strýko nechcel povoliť a následkom toho Karola vyhostuje zo svojho domu. Karol preto odchádza hlbšie do vnútra Ameriky a snaží sa nájsť prácu.

Dostáva miesto liftboya vo veľkom hoteli Occidental. Po dvoch mesiacoch vzornej práce je však nešťastnou náhodou vyhodený a dostáva sa znova na ulici. Stretáva svojich starých známych - Robinsona a Delamarche, ktorí ho následne zamestnávajú ako sluhu ich známej Bruneldy.

Po nejakom čase však Karol vidí plagát, hovoriaci, že veľké divadlo v Oklahome prijíma nových ľudí, a preto Karol neváha a nastupuje ako technický poradca v tomto divadle.

VLASTNÉ HODNOTENIE:

Hoci sa dej tohto príbehu zdá veľmi jednoduchý, je znova ťažko pochopiteľný.
Znovu sa tu stretávame s problémami, ktoré riešil Kafka osobne - prijatie cudzinca (Európana v Amerike), nadriadenosť úradov a poslušnosť im. Rovnako ako v románe Zámok sa tu stretávame s komplexom rôznych kancelárií, mnohých rôznych miest a ľudí, kde každý má svoju presnú funkciu - hoci nezmyselnú - a to ako v hoteli Occidental, tak aj v divadle v Oklahome.
Tiež vidieť, že dielo je písané ešte pred vojnou, ktorá nastolila úplne iný pohľad na svet. Kafka sa na niektoré veci pozerá pozitívne, ako Karol sa nezaoberá tým, že napr. nemá práve žiadnu prácu, že ho strýko vykázal z domu, že bol nespravodlivo vyhodený.

Tento román bol vydaný až posmrtne, a to Kafkovým kamarátom Maxom Brodom, ktorý tiež mnoho miest tohto románu sám prepísal a niečo tiež dopísal, preto dostáva kniha úplne iný ráz, už to nie je plne Kafkovo dielo. Aj tak tu ide spoznať Kafkov štýl.
Kniha sa čítala dobre, dokázala vtiahnuť do deja - hlavne pri popisovaní prevádzky hotela Occidental.

CITÁT Z KNIHY:

Kafka bol tiež nepochybne veľký romantik:

"Prvý deň išli vysokým pohorím. Modravo čierne masy kamenia dosahovali špicatými kliny až k vlaku, vykláňali sa z okna a márne hľadali ich vrcholy, otvárali sa tmavé, úzke, rozorvané údolia, prstom opisovali smer, ktorým sa strácali, široké horské bystriny prudko stekali vo veľkých vlnách nesúc v sebe tisíce spenených vlniek vrhali sa pod mosty, po ktorých vlak prechádzal, a boli tak blízko, že tvár trnula pod ich chladným dychom."

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Bára, 03.04.2024

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Amerika
-Premena
-Proces, Proces (2)
-Zámok
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Amerika v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Franz Kafka - Amerika
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 198
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)