SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proces (2)

Pravdepodobne niekto Jozefa K. udal, lebo bez toho, že by sa dopustil niečoho zlého, bol jedno ráno zatknutý. Takto začal Franz Kafka jeden zo svojich najznámejších románov. V románe Proces reagoval na prehnitosť a zvrátenosť systému okolo neho. Systému plného byrokracie. Systému, ktorého sila je oveľa väčšia, než človeka, ktorý je v ňom. Systému, ktorý dokáže bez akýchkoľvek problémov pohltiť jednotlivca.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Proces / Kafka, Franz. - 2. slov. vyd., v tomto prekl. 1. - Bratislava : Európa, 2003. - 233 s., čb. fotogr. - (Premena ; 2). - ISBN 80-89111-04-1.

OBSAH:

Hlavným hrdinom je Josef K., ktorého jedno ráno navštívia zástupcovia súdu a oznámia mu, že je zatknutý. V celom románe sa nedozvieme, prečo je zatknutý. Josef nevie, čo je mu kladené za vinu. Je s ním vedený súdny proces, ale Josef samotný súd nikdy neuvidí - prídu poňho dvaja muži, ktorí ho nedovedú pred súd, ale za mesto. Chcú od neho, aby sa sám zabil (aby sa vyhli trestu), on to však neurobí. Nakoniec ho jeden z mužov bodne do srdca, a tým Josefa usmrtí.

Alegória: O anonymnej zlej moci a sile, ktorá človeku ubližuje.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Monika, 16.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Proces, Proces (2)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Proces (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Franz Kafka - Proces (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 986
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­