SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proces (2)

Pravdepodobne niekto Jozefa K. udal, lebo bez toho, že by sa dopustil niečoho zlého, bol jedno ráno zatknutý. Takto začal Franz Kafka jeden zo svojich najznámejších románov. V románe Proces reagoval na prehnitosť a zvrátenosť systému okolo neho. Systému plného byrokracie. Systému, ktorého sila je oveľa väčšia, než človeka, ktorý je v ňom. Systému, ktorý dokáže bez akýchkoľvek problémov pohltiť jednotlivca.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Proces / Kafka, Franz. - 2. slov. vyd., v tomto prekl. 1. - Bratislava : Európa, 2003. - 233 s., čb. fotogr. - (Premena ; 2). - ISBN 80-89111-04-1.

OBSAH:

Hlavným hrdinom je Josef K., ktorého jedno ráno navštívia zástupcovia súdu a oznámia mu, že je zatknutý. V celom románe sa nedozvieme, prečo je zatknutý. Josef nevie, čo je mu kladené za vinu. Je s ním vedený súdny proces, ale Josef samotný súd nikdy neuvidí - prídu poňho dvaja muži, ktorí ho nedovedú pred súd, ale za mesto. Chcú od neho, aby sa sám zabil (aby sa vyhli trestu), on to však neurobí. Nakoniec ho jeden z mužov bodne do srdca, a tým Josefa usmrtí.

Alegória: O anonymnej zlej moci a sile, ktorá človeku ubližuje.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Monika, 16.10.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Amerika
-Premena
-Proces, Proces (2)
-Zámok
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Proces (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Franz Kafka - Proces (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 361
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)