SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Da Vinciho kód (2)

Románový thriller o dobrodružnej ceste za tajomstvom Svätého grálu.
Profesor Robert Langdon, odborník na náboženskú symboliku, sa v Paríži náhodne pripletie k podivnej vražde kurátora v Louvri. Nález tajomnej šifry rozpúta reťaz záhadných udalostí, súvisiacich s rádom Priorstva Sionu, s Leonardom da Vinci a siaha až k mystickému svätému grálu. Profesor s pôvabnou Sophiou, agentkou z dešifrovacieho policajného oddelenia, sa pri hľadaní tajuplného pokladu vekov ocitnú na úteku a zažijú spolu mnohé dobrodružstvá.
Spletitý a košatý dej obšírneho románu je spojením faktov a autorovej bohatej fantázie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve Slovart v roku 2004. Počet strán 463. ISBN 80-7145-848-1.

DEJ:

Odborník na symboly Robert Langdon je prebudený a odvedený políciou do Louvru, kde bol zavraždený jeho správca, vedľa ktorého tela bol záhadný odkaz. Robertovi sa postupne podarí lúštiť kód, ktorý po sebe Jacques Saniere zanechal. Neskôr sa k nemu pripojí aj policajná kryptologička Sophie Neveu, ktorá je Sanierovou vnučkou, a vysvetlí mu, že je on je podozrivý a pomocou jej informácií sa im podarí správu rozlúštiť a ukazuje sa, že to bola iba špička ľadovca, jednej veľkej záhady, ktorú po sebe zanechal Jacques Saniere.

Da Vinciho diela sa stali indíciami, pomocou ktorých je uschované tajomstvo. Postupne sa ukazuje, že Jacques Saniere bol najvyššie postaveným členom Priorstva Sionu, organizácia, ktorá roky strážila Svätý grál a jeho tajomstvo a ktorej členom bol aj Da Vinci. Robert a Sophie postupne celé tajomstvo rozlúštia. Ich pátranie znepríjemní fakt, že Robert zostáva jediným podozrivým z vraždy Jacquesa Saniera.

V knižke ďalej vystupujú postavy dvoch členov katolíckej organizácie Opus Dei, a záhadného Učiteľa, ktorí tiež pátrajú po Svätom grále a neskôr aj skrížia cestu Robertovi a Sophii.
V knižke je popisovaná "katolizácia" pohanov a ich rituálov a hovorí sa tu o pôvode rôznych katolíckych symbolov a relikvií. Je tu popisovaná úloha cirkvi v počiatkoch kresťanstva a vysvetlené tajomstvo Svätého grálu alebo aj iných zaujímavých vecí (napr. číslo PHI).

CHARAKTERISTIKA POSTÁV:

Robert Langdon - hlavná postava novely, znalec náboženskej symboliky, známy vo svete
Sophie Neveu - kryptologička, vnučka Jacquesa Saniera, pomáha Langdonovi
Sílas - služobník Opus Dei, pomáha Aringarosovi a Učiteľovi so Svätým grálom
Biskup Aringarosa - hlavný predstaviteľ Opus Dei, veľmi bohatý
Učiteľ - záhadný muž, ktorý podáva informácie o Svätom grále Aringarosovi a Silasovi, nakoniec sa ukáže, že ide o Langdonovho priateľa Leigha Teabinga, zbohatlíka, ktorý zasvätil život pátraniu po Svätom grále

VLASTNÝ NÁZOR:

Knižka sa mi páčila a veľmi ma zaujali historické fakty v tejto knižke obsiahnuté. Autor občas použije francúzštinu a nepreloží ju, tým častiam nerozumiem.

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Anjeli a démoni
-Da Vinciho kód, Da Vinciho kód (2)
-Stratený symbol
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Da Vinciho kód (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Dan Brown - Da Vinciho kód (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 867
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)