SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Stratený symbol

Po Anjeloch a démonoch a Da Vinciho kóde je to už tretí príbeh so symbológom Robertom Langdonom. Tentokrát neopustí domácu pôdu a po svojich predchádzajúcich zbesilých šetreniach v európskej kolíske (Ríme, Vatikáne, Paríži a Londýne) sa prvýkrát zapletie do nočnej dešifrovacej naháňačky na území USA, a to priamo v jeho hlavnom meste Washingtone D.C. Na riešenie záhady je vyzvaný hrôzostrašným predmetom ležiacim na zemi v Kapitole, ukazujúcim na fresku s obrazom Georgea Washingtona, ktorý je tam zobrazený ako pohanský boh. A nie je samozrejme náhodou, že bývalý americký prezident George Washington so slobodomurárskym kladivkom položil roku 1793 základný kameň Kapitolu. Vo Washingtone sa odohráva honba za legendárnym slobodomurárskym pokladom.
Sám autor k svojmu novému dielu poznamenal: "S týmto románom som mal zvláštny a úžasný dlhodobý vzťah. Vtknúť päť rokov prípravného štúdia materiálu k románu do rámca dvanástich hodín ma fascinovalo, bol to úžasný rébus. Život Roberta Langdona rozhodne prebieha oveľa rýchlejšie ako ten môj."

HLAVNÉ POSTAVY:

Robert Langdon - profesor na Harvardovej univerzite, odborník na symboly
Peter Solomon - slobodomurár, Langdonov priateľ; čestný muž
Katherine Solomonová - sestra Petera; vedkyňa zaoberajúca sa noetikou
Malach - zloduch, ktorý chce Dávne mystériá len pre seba a ovládnuť s nimi svet

DEJ:

Jedného dňa Langdonovi zavolá asistent jeho priateľa Petera Salomona a požiada ho, aby ihneď priletel do Washingtonu prednášať o slobodomurárstve. Robert poslúchne a ešte popoludní toho istého dňa je vo Washingtone. Keď však príde do miestnosti, kde má prednášať, nikto v nej nie je. Namiesto toho nájde v Kapitole Petrovu odseknutú ruku s tetovaním SBB13.
Potom, čo tento nápis Robert rozlúšti, vloží sa do toho CIA, ktorá tvrdí, že je to otázka národnej bezpečnosti. Nápis SBB13 poukazuje na miestnosť v Kapitole, kde Robert objaví slobodomurársku pyramídu - kľúč k Dávnym mystériám. Rovnako sa dozvie, že ho do Washingtonu nepovolal Peter, ale akýsi Malach, ktorý od neho chce, aby rozlúštil mapu, ktorou ukrýva pyramída a dal mu ju, pretože má Petra. Medzitým Robert stretne Katherine, ktorá sa so záhadným Malachom už stretla.

Keď Robert mapu naozaj rozlúšti, zistí, aké nebezpečné by Dávne mystériá boli v zlých rukách, a preto Malachovi nechce pyramídu dať.
Malach ich však unesie a zavrie vo svojom dome. Z domu ich vyslobodí CIA, načo im Robert povie, nech idú do Domu Chrámu (slobodomurárskeho kostola), pretože sa tam vraj ukrývajú Dávne mystériá a že práve tam má Malach namierené. Keď tam dorazia, zabijú Malacha a zachránia Petra. Peter potom Roberta zavedie k pravým Dávnym mystériám. Tie sú uložené v základnom kameni Washingtonovho pamätníka. Biblia vraj uchováva dávne tajomstvá pod rúškom metafor a alegórií.

VLASTNÝ NÁZOR:

O tejto knihe som počul predsudky, že bude najslabšia z celej série o Robertovi Langdonovi. Ale zdanie klamalo, myšlienka tejto knihy ma natoľko zaujala, že som okamžite vyhľadával ďalšiu literatúru o slobodomurároch.
Stratený symbol sa mi naozaj páčil, tých 460 stránok som prečítal za tri dni.

LITERÁRNY A SLOHOVÝ ROZBOR:

Ide o sci-fi román. Autor hojne využíva latinské výrazy a niekedy aj ilustrácie tabuliek, nápisov a symbolov, ktoré sa v knihe vyskytujú. To dáva čitateľovi možnosť zapojiť sa do pátrania spolu s Robertom Langdonom. Ja som si vzal ceruzku a papier a lúštil nápis v magickom štvorci (vyšlo mi JEOVA SANCTUS UNUS, čo znamená "Jediný pravý boh").

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Zub, 13.06.2024

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Anjeli a démoni
-Da Vinciho kód, Da Vinciho kód (2)
-Stratený symbol
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Stratený symbol v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Dan Brown - Stratený symbol
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 992
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)