SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

­­­­

Babička

Najznámejšia próza Boženy Němcovej patrí k najčítanejším knihám v Česku aj na Slovensku. Babička prvýkrát vyšla v roku 1855 a odvtedy bola publikovaná vo vyše tristo českých vydaniach a v mnohých prekladoch. Svojou spomienky na detstvo s babičkou pretavila autorka do čiastočne idealizovanej, ale napriek tomu realistickej podoby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Babička / Němcová, Božena. - 11. vyd. - Bratislava: Mladé letá, 1995. - 240 s. - ISBN 80-06-00602-4.

DEJ:

Magdaléne Novotnej raz príde list od jej najstaršej dcéry Terezy s prosbou, aby sa babička presťahovala k nej a starala sa o svoje štyri vnúčatá. A tak babička po dlhom rozmýšľaní s ťažkým srdcom opustila svoju milovanú chalúpku. Vnúčatá Barunka, Jan, Vilém a Adélka si babičku hneď prvý deň veľmi obľúbili. Babička bola vždy zvyknutá pracovať, a preto si vzala na starosť celé hospodárstvo. Tiež piekla chlieb a pri častých prechádzkach s deťmi zbierala liečivé bylinky. Babička sa stala radkyňou nielen všetkých susedov, ale aj samotnej pani kňažnej, u ktorej slúžil jej zať ako panský kočiš. Kňažná raz pozvala babičku s deťmi na zámok. Babička sa na zámku prihovorila za to, aby bol Míla, za ktorého sa chcela vydať Krista, oprostený od štrnásťročnej vojenskej služby.

Babička svoje vnúčatá vychovávala k zbožnosti a učila ich milovať nielen svoju vlasť, ale aj blížneho svojho, a to aj pobláznenú Viktorku. Viktorka mala veľmi nešťastný osud. Raz sa zamilovala do vojaka a odišla z rodnej dediny. Keď sa po roku vrátila, hovorilo sa, že stratila rozum. Žila sama v lese a každý večer spievala pri potoku, do ktorého hodila svoje dieťa. Viktorka zomrela, keď raz stála pri búrke pod stromom a udrel do nej blesk. Ľudia ju pochovali do hrobu, ktorí jej urobili v lese.

Babička sa zapísala do sŕdc mnohých ľudí dobrými skutkami a radami. Všetci ju mali veľmi radi pre jej mierumilovnosť, pravdovravnosť a láskavosť. A preto, keď raz zaznel umieračik, ktorý ohlasoval, že babička zomrela, plakalo kvôli nej celé údolie. Keď šiel pohrebný sprievod okolo zámku, kňažná milovanú babičku odprevadila tromi slovami: "Šťastná to žena."

Babička patrí medzi najznámejšie diela Boženy Němcovej. Autorka sa do písania tejto novely pustila vo veľmi ťažkom období svojho života. Spomínanie na milovanú babičku jej pomohlo lepšie prekonať synovu smrť.
Kniha Babička sa zaslúžene nazýva klenotom mezi českými knihami.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: monika, 28.11.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Babička v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Božena Němcová - Babička
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 178
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­