SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

­­­­

Babička (2)

Klasické dielo Boženy Němcovej nám predstavuje život a hodnoty prostých ľudí na dedine, ich tradície a zvyky v 19. storočí. Kto by nepoznal láskavú babičku, ktorá prišla dcére pomôcť varovať vnúčatá, schovanku Hortenziu, Viktorku alebo čierneho vojaka. Babička je aktuálna aj v dnešnej, modernej dobe.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vo vydavateľstve Mladé letá v roku 1995 ako svoje 11.vydanie, 240 s., ISBN 80-06-00602-4.

HLAVNÁ POSTAVA:

babička - dobrá, múdra, láskavá a veriaca

STRUČNÝ OBSAH:

Táto kniha rozpráva o babičke, ktorá sa presťahovala do Čiech k svojej dcére. Tá mala štyri deti: Barunku, Adélku, Jana a Vilímka.

Raz šla babička s deťmi na prechádzku a cestou stretli pani kňažnú, ktorá ich pozvala k sebe na zámok. Na zámku ich kňažná privítala a pozvala dovnútra. Tam stála komtesa Hortenzia, ktorá sa šla hneď s deťmi hrať na záhradu. Keď odchádzali, kňažná povedala babičke, že keď bude mať akúkoľvek prosbu, môže za ňou prísť.

Babička za ňou raz naozaj prišla. Chcela od nej, aby pustila jedného chlapca z vojny, pretože mal pred svadbou a jeho priateľka z toho bola smutná. A tiež, že Hortenzia má rada svojho učiteľa z Florencie, ktorý ju učí maľovať a je z toho veľmi nešťastná. Kňažná sa rozhodla, že toho chlapca pustí z vojny a Hortenzia pôjde do Florencie za svojím učiteľom.

Za nejaký čas, keď babička zostarla, jej vnúčatá vyrástli a odišli na štúdiá. Jej posledným prianím bolo vidieť Barunku. Babička sa nakoniec dočkala, Barunka za ňou prišla a sľúbila, že nikdy nezabudne na to, čo jej babička hovorila.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jey Tenshi, 06.11.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Babička (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Božena Němcová - Babička (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 107
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)