SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Sofokles (*496 p.Kr. - †406 p.Kr.)

­­­­

Kráľ Oidipus

  • antická dráma

Tragédia gréckeho dramatika Sofokla Kráľ Oidipus spracováva starý báj o krutom životnom údele muža, ktorý nevedomky zabije svojho otca a ožení sa s vlastnou matkou, aby sa tak naplnila strašná predpoveď delfskej veštiarne...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tragédia Kráľ Oidipus je obsiahnutá v ilustrovanej knihe Sofokles: Kráľ Oidipus. Oidipus na kolóne. Antigona. - 1. vyd. vo vyd. THETIS. - Martin : THETIS, 2011. - 294 s. - ISBN 978-80-89520-02-2.

MIESTO DEJA:

Théby

POSTAVY:

kráľ Oidipus (kráľ thébský), Laios (otec Oidipa), Iokasté (kráľovná v Thébách, matka a zároveň manželka Oidipa), Kreon (brat Iokasté), veštec

STRUČNÝ DEJ:

V úvode sa dozvieme, že kráľ Laios zo strachu z veštby, ktorá hovorila, že ho jeho syn zabije a že sa ožení s jeho manželkou, nechal svojmu synovi Oidipovi prepichať nohy a zavesiť ho za ne v lese. Pastierovi, ktorý to mal urobiť, sa ho ale uľútostilo, a tak odniesol Oidipa, syna Laiosa a Iokasté, do Mykén, kde vyrastal ako kráľovský syn. Neskôr mal na ceste rozpor s cudzím mužom a zabil ho. Potom sa dostáva do Théb, ktoré sú ohrozované sfingou. Oidipus ale vyrieši jej hádanku, čím oslobodí mesto. Za odmenu sa ožení s kráľovnou Iokasté a vládne s ňou. Tu začína dej knihy.

Po pár rokoch je v Thébach mor a veštec povie Oidipovi, že Théby ukrývajú vraha kráľa Laiosa a kým sa tam budem skrývať, bude ich mor ohrozovať. Od ďalšieho veštca sa dozvie starú kliatbu a nakoniec sa zistí, že vrahom kráľa Laiosa je on sám. Keď to povie kráľovnej, tá mu najprv neverí, ale potom spácha samovraždu a kráľ Oidipus si ihlou z jej šiat vypichne obe oči, aby nevidel následky svojich činov. Oidipus je vyhostený z Théb a vlády sa ujíma Kreon.

PERSPEKTÍVA:

Autor sa najviac zameriava na Oidipa, na jeho osobu, pocity a myšlienky.

VLASTNÝ NÁZOR:

Celá kniha Tragédie je veľmi pútavá a zaujímavá. Podrobne opisuje všetky situácie, takže sa dá ľahko preniesť do danej doby.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 04.07.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Kráľ Oidipus v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Sofokles - Kráľ Oidipus
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 889
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­