SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kukučín Martin (*17.05.1860 - †21.05.1928)

­­­­

Rysavá jalovica

V humorne ladenej poviedke sa autor zameral na rozšírený slovenský problém: alkoholizmus. Používa láskavý a jemný humor, postavám dáva priestor polepšiť sa. Poviedka bola v roku sfilmovaná so slávnym Jozefom Krónerom v hlavnej role.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Rysavá jalovica a iné poviedky / Kukučín, Martin. - 2. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1984. - Pre 7. ročník ZŠ. - 153 s., ilustr. - (Klub mladých čitateľov)

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Alkohol oberá ľudí o rozum, treba žiť triezvo a vážiť si, čo máme.

DEJ:

Hlavnou postavou je Adam Krt, dobrosrdečný krpčiar z Adamoviec, ktorý si rád nadmieru vypije a je pod dohľadom svojej prísnej a šporovlivej ženy Evy.
Dej sa začína cestou Adama na jarmok, kde má za cieľ predať kapce a kúpiť kravu. Tú kúpi od suseda Adama Trnku, s ktorým zakopú vojnovú sekeru a cestou z jarmoku sa zastavia dobrý obchod osláviť. Jalovicu uviažu pred krčmou. Keď z nej nakoniec vyjdú, jalovica je preč. Adamovia netušia, že šla medzitým okolo Trnkova žena a v domnienke, že je jalovica stále ich, ju odviedla domov. Obaja muži sa pohádajú, čia je to chyba a komu jalovica vlastne patrí. Krta po návrate žena vyhodí z domu, aby kravu našiel. Ráno Trnkovci privedú jalovicu a Adam sa vyberie za druhým Adamom, aby sa opäť udobrili. Ten je už dlho preč a Eva začína mať oňho strach. Trnka napokon nájde Krta na píle, kde sa snaží zarobiť čo najviac peňazí, aby si udobril ženu.
Tej medzitým Adam veľmi chýba, až kým sa nevráti aj s peniazmi a prísľubom, že už nikdy nebude piť.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 18.11.2019

­­­­

Diskusia k výpisku
Martin Kukučín - Rysavá jalovica
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 850
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)