SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kukučín Martin (*17.05.1860 - †21.05.1928)

­­­­

Neprebudený

V psychologickej poviedke Neprebudený podáva Martin Kukučín tragický obraz duševného sveta dedinského mrzáka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Neprebudený / Kukučín, Martin. - 1. vyd. - Bratislava : HEVI, 1993. - 74 s. - (Stálice ; 2). - ISBN 80-85518-43-0

POSTAVY:

Ondráš Machuľa - zaostalý, avšak s dobrým srdcom; túžiaci po láske
totka - láskavá; vychováva Ondráša
Zuzka Bežanovie - krásna, ale povrchná

DEJ:

Dospievajúci husiar Ondráš Machuľa je miestnym mrzákom. Je postihnutý ako duševne, tak aj na tele a dedinčania sa ho stránia. Otec sa nevie zmieriť so stavom syna a opustí rodinu, matka sa utrápi k smrti. O sirotu Ondráša sa postará stará totka. Ondráš túži po láske a po mladej Zuzke Bežanovie, miestnej krásavici. Jedného dňa pasie husi a zastaví sa za ním Zuzka s obedom. Z rozmaru mu žartom sľúbi, že sa zaňho raz vydá. Ondráš ju samozrejme zoberie vážne.
Zuzka je skutočne zasnúbená, avšak za svojho milého. V dedine sa rozpráva o svadbe a Ondráš stále verí, že o tej ich - netuší, že Zuzka si berie niekoho iného. V deň svadby ho totka radšej zamkne v komore, večer sa mu však podarí ujsť a dorazí na veselicu, kde vidí, ako sa veci majú.

Ondráš sa v závere pokúša zachrániť húsky z horiacej stodoly a za prizerania svadobčanov v nej zhorí. Ráno nájdú čosi obhorené, ale je ťažké určiť, čo je Ondrášovo telo. Pochovajú ho preto spolu s husami...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 30.11.2019

­­­­

Výpisok Neprebudený v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Martin Kukučín - Neprebudený
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 367
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­