SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kukučín Martin (*17.05.1860 - †21.05.1928)

­­­­

Mať volá

Dielo, ktoré vyšlo pod pôvodným názvom Ohlasy z obce roztratených, rozpráva o živote chorvátskych emigrantov (vysťahovalcov) v Čile.

KOMPOZÍCIA:

5-zväzková románová skladba

TÉMA:

Život chorvátskych vysťahovalcov v Čile

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dielo 10 : Mať volá. Ohlasy z obce roztratených 1., 2., 3. / Kukučín, Martin. - 3. vyd. - Bratislava : SVKL, 1963. - 424 s. - (Naši klasici ; 72). a Dielo 11 : Mať volá. Ohlasy z obce roztratených 4., 5. / Kukučín, Martin. - 3. vyd. - Bratislava : SVKL, 1963. - 397 s. - (Naši klasici ; 76).

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Túžba po domove. Autor tiež uvažuje nad príčinami vysťahovalectva i nad zmyslom peňazí. Nádej na lepšiu dobu spája s mravnou obrodou medziľudských vzťahov.

JAZYK:

Kukučín španielske a anglické slová písal zväčša podľa výslovnosti v hovorovej reči.

OBSAH DIELA:

Samotný Kukučín žil v Chorvátsku a neskôr v Južnej Amerike - v Punta Arenas, Čile. Bol tak súčasťou komunity, ktorej život opisuje. Obsahom rozsihaleho románu je nielen bežný život chorvátskych vysťahovalcov v Čile, ale aj úvahy o živote a hodnotách ako je domov, láska k vlasti, peniaze. Dielo nám pomáha pochopiť Kukučínovu životnú filozofiu, ktorú vyjadruje prostredníctvom postavy vysťahovalca Simeona Natoniča.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 05.07.2023

­­­­

Diskusia k výpisku
Martin Kukučín - Mať volá
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 684 254
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­