SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kukučín Martin (*17.05.1860 - †21.05.1928)

­­­­

Mať volá

Dielo, ktoré vyšlo pod pôvodným názvom Ohlasy z obce roztratených, rozpráva o živote chorvátskych emigrantov (vysťahovalcov) v Čile.

KOMPOZÍCIA:

5-zväzková románová skladba

TÉMA:

Život chorvátskych vysťahovalcov v Čile

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dielo 10 : Mať volá. Ohlasy z obce roztratených 1., 2., 3. / Kukučín, Martin. - 3. vyd. - Bratislava : SVKL, 1963. - 424 s. - (Naši klasici ; 72). a Dielo 11 : Mať volá. Ohlasy z obce roztratených 4., 5. / Kukučín, Martin. - 3. vyd. - Bratislava : SVKL, 1963. - 397 s. - (Naši klasici ; 76).

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Túžba po domove. Autor tiež uvažuje nad príčinami vysťahovalectva i nad zmyslom peňazí. Nádej na lepšiu dobu spája s mravnou obrodou medziľudských vzťahov.

JAZYK:

Kukučín španielske a anglické slová písal zväčša podľa výslovnosti v hovorovej reči.

OBSAH DIELA:

Samotný Kukučín žil v Chorvátsku a neskôr v Južnej Amerike - v Punta Arenas, Čile. Bol tak súčasťou komunity, ktorej život opisuje. Obsahom rozsihaleho románu je nielen bežný život chorvátskych vysťahovalcov v Čile, ale aj úvahy o živote a hodnotách ako je domov, láska k vlasti, peniaze. Dielo nám pomáha pochopiť Kukučínovu životnú filozofiu, ktorú vyjadruje prostredníctvom postavy vysťahovalca Simeona Natoniča.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 05.07.2023

­­­­

Diskusia k výpisku
Martin Kukučín - Mať volá
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 139
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)