SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Anna Kareninová

Tragický príbeh ženy, ktorá za svoju nemanželskú lásku zaplatí stratou dieťaťa, spoločenským odsúdením, postupným rozpadom osobnosti a nakoniec aj životom.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tolstoj, Lev Nikolajevič. - B. v. - Bratislava : Slovart, 2002. - 374 s. - ISBN 80-7145-675-6.

POSTAVY:

Anna Karenina - na začiatku knihy dobrá matka a manželka; má svoje osobité kúzlo a dokáže pôsobiť na ľudí; po stretnutí s Vronským má problémy s tými, ktorí jej nevedia odpustiť, že opustila manžela a žije s milencom; psychicky to neunáša a na konci knihy už vidí všetko skreslene
Vronskij - mladý, ctižiadostivý a vášnivý muž; má plno priateľov
Levin - miluje prácu; rád filozofuje a hľadá zmysel života
Kitty - zo začiatku mladá a naivná šľachtičná; kresťanka a mrzí ju, že ostatní nimi nie sú; potom, čo ju Vronskij opustí, skoro umrie; po svadbe s Levinom je z nej vzorná matka

STRUČNÝ OBSAH:

K Dolly prichádza Anna, aby jej pomohla pochopiť neveru manžela. To sa jej podarí a ona mu odpúšťa. Tu sa Anna zoznámi s Kitty, s ktorou si veľmi rozumie. Kitty čaká nato, kým sa Vronskij vysloví. Medzitým však o Kittinu ruku požiada Levin, proti čomu je ako matka, tak aj Kitty - odmieta ho. Levin, zdrvený a urazený, odchádza na vidiek.

Raz sa Anna stretne s Vronským a zamilujú sa do seba. Kitty to nezvláda a odchádza na liečenie. Anne spočiatku manžel všetko prepáči, ale tá toto postavenie nezvláda a ochorie. Na smrteľnej posteli jej manžel odpustí a necháva ji odísť s Vronským na statok.

Po Kittinom vyliečení sa stretáva znovu s Levinom. Ten ju ešte raz požiada o ruku a ona tentokrát privolí.
Levinovi umiera brat a on premýšľa o smrti. Spoločne s Kitty majú dieťa.

Anna kvôli svojmu postaveniu žiada o rozvod, jej už sa však už rozviesť nechce. Jej časté scény pred Vronským spolu s paranojou vyústia v šialenstvo a nakoniec samovraždu.
Vronskij odchádza na vojnu bez zmyslu života.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: De.eN, 04.06.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Anna Kareninová v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Kareninová
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 790
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­