SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Vojna a mier

Slávna historická epopej, klasika ruskej literatúry, približuje viacúčelovú spoločnosť feudálneho Ruska na začiatku 19. storočia, v období napoleonských invázií.

O DIELE:

  • historická epopej
  • spisovný jazyk, er-forma
  • príbeh + úvahové, filozofické kapitoly (o spoločnosti, vojne, histórií, politike...)
  • odohráva sa počas Napoleonovej invázie do Ruska

MIESTO A DOBA DEJA:

Rusko / Poľsko / Čechy, 1805-1813

DEJ:

Príbeh sa začína v Moskve smrťou grófa Bezuchova, po ktorom zostane obrovský majetok. Ten zdedí jeho syn (Levoboček) Pierre Bezuchov. Pierre je trochu výstredná osobnosť, má dobré srdce, ale rád si zažartuje na účet ostatných, rád pije, nie je si istý zmyslom života a rád premýšľa a číta. Ruská aristokracia spozná, že je ľahko zmanipulovateľný a je nenápadne donútený vziať si Hélène, krásnu a bohatú šľachtičnú. Tá si ho berie len pre peniaze, je k nemu chladná, a preto spolu nežijú dlho (stále zostávajú manželmi). Pierrov príbeh sa prelína s udalosťami v živote jeho priateľov, napríklad kniežaťa Andreja Bolkonského.

Ten odchádza spoločne s mladým Nikolajom Rostovom do vojny (napoleonská vojna Rusko-Francúzsko). Nikolaj je zamilovaný do svojej sesternice Sone, ktorej sľubuje, že keď sa vráti, vezmú sa. Andrejovi zomrie manželka a nechá po sebe syna, ktorý vyrastá u svojej tety, Andrejovej sestry Marje. Marja žije so svojím otcom v Lysých Horách a trpí. Nie je pekná ani zvlášť múdra, a otec ju preto šikanuje. Marja je silne veriaca a veľmi dobrá.

V bojoch sú Andrej aj Nikolaj niekoľkokrát zranení, ale nie príliš vážne. Nastane krátke obdobie mieru, takže sa obaja vracajú domov. Andrej sa stretne s Nikolajovou mladšou sestrou Natašou, do ktorej sa okamžite zamiluje. Jeho láska je opätovaná, ale nastanú problémy s rodičmi, musia teda počkať rok do svadby.

Späť k Pierrovi. Ten opustil manželku, ktorá k nemu bola ľahostajná, jazdí po večierkoch v Moskve a Petrohrade, opíja sa, potom sa pridá k slobodomurárom, je nešťastný a nevie, čo so životom. Tiež sa stretne s Natašou a zamiluje sa do nej, ale tajne.

Vojna znovu vypukla, Andrej a Nikolaj sa vracia na bojisko. Nastáva predvečer bitky pri Slavkove, "bitky troch cisárov". Dochádza tu k Napoleonovmu najslávnejšiemu víťazstvu a Andrej je tu smrteľne zranený. Dlho bojuje o život, je prevezený do bezpečia, kde sa stretáva so zúfalou Natašou, ktorá sa oňho stará, ako len môže, ale nakoniec predsa len umiera.

Nikolaj sa počas ústupu vojsk pred Francúzskom zoznámi s Marjou a zamiluje sa do nej. Pomáha jej, najmä vo chvíli, keď jej zomrie otec. Lenže je tu Soňa, ktorú si mal pôvodne vziať. Tá ale čoskoro Nikolajovi píše, že sa ho vzdáva a nech si Marju vezme.

Stále ale zúria boje. Ruské vojská ustupujú až k Moskve, odkiaľ sa sťahuje všetko obyvateľstvo, Moskva potom horí. Kto neuteká, je napodiv Pierre, ktorý si vezme do hlavy, že zabije Napoleona. Takmer sa mu naskytne príležitosť, ale nakoniec svoj plán nevykoná. Namiesto toho pomáha chudobným obyvateľom Moskvy pri úteku a pritom je zajatý Francúzmi. Krátke väznenie a dlhé pochody mu ale len prospejú, keď Rusko začne Francúzsko zatláčať a Pierre je oslobodený, stane sa z neho úplne nový človek. Zosilnie a prestane hľadať zmysel života. Keď teda vojna definitívne končí, požiada Natašu o ruku (jeho manželka ochorela a zomrela). Stáva sa z neho milujúci manžel a dobrý otec, hoci je trochu "pod papučou". Nikolaj si vezme Marju a sťahujú sa na panstvo v Lysých Horách, kde sa z Nikolaja stáva dobrý hospodár. Soňa tu žije s nimi a pomáha im vychovávať deti.

VLASTNÝ NÁZOR:

Dielo Vojna a mier je veľmi rozsiahle, čítala som ho naozaj dlho, ale stálo to za to. Pierre je jednoznačne moja najobľúbenejšia postava (autor tu vykreslil sám seba, s dobrými i zlými vlastnosťami). Ale všetky dejové línie sú zaujímavé. Tolstoj do epopeje začlenil aj úvahové, filozofické kapitoly, kde rozoberá nepresnosť historikov, zmysel vojen, druhy ľudských pováh... Hoci je taký text náročnejší na čítanie, obsahuje veľa zaujímavých myšlienok, kvôli ktorým zvažujem, že si celú knihu prečítam ešte raz, len ma trošku odrádza tých 1500 stránok.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: kiki979, 23.04.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Vojna a mier v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Vojna a mier
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 090
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­